Borsa İstanbul'dan SPK Kararıyla Beş Hissenin Paylarına Kredili İşlem Yasağı

Borsa İstanbul'dan SPK Kararıyla Beş Hissenin Paylarına Kredili İşlem Yasağı

Borsa İstanbul'da Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alındı. Bu kapsamda AVGYO.E, AZTEK.E, COSMO.E, EKOS.E ve PAPIL.E hisse senetlerine, 30 Kasım 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 29 Aralık 2023 tarihli işlemlere yasak geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun kararıyla, Borsa İstanbul'da Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alındı. Bu kapsamda AVGYO.E, AZTEK.E, COSMO.E, EKOS.E ve PAPIL.E hisse senetlerine, 30 Kasım 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 29 Aralık 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlem yasağı getirildi.

Bu tedbir, söz konusu hisselerdeki olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerini dengelemek ve piyasa düzenini korumak amacıyla alındı. Kredili işlem yasağı, yatırımcıların bu hisse senetlerini kredi kullanarak alım yapmasını geçici olarak engelleyecek. Bu kararın, piyasada spekülatif hareketlerin önlenmesine ve yatırımcıların korunmasına yardımcı olması bekleniyor. Tedbirin uygulandığı hisse senetleri ve süresi, yatırımcılar ve piyasa katılımcıları için dikkate alınması gereken önemli bir bilgi oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.