Borç Yapılandırması İçin Son Gün Yaklaşıyor, Hangi Tarih Son Gün?

Borç Yapılandırması İçin Son Gün Yaklaşıyor, Hangi Tarih Son Gün?

Borç yapılandırmasının herhangi bir bozulma yaşamaması için ilk taksit ödemelerinin 1 Mart tarihine kadar yapılma süresi yaklaşıyor. Söz konusu yapılandırma tutarının bu tarihe kadar peşin şekilde ödenmesi durumunda YİÜFE oranında hesaplanacak tutardan ayrıca yüzde 90 oranında, idari para cezalarında ise yüzde 25 oranında indirim söz konusu olacak. Bir takvim yılı kapsamında ikiden fazla taksitin ödenmemesi durumunda ya da eksik olması halinde ise yapılandırma kuralları bozulacak.

Bu kapsamda yapılandırma yapmış olanların ilk taksit ödemelerini 1 Mart’a kadar ödemeleri gerekiyor. Kanun kapsamında yapılandırma yapmış olanların 1 Mart tarihine kadar borçlarını tek seferde ödemeleri halinde ise önemli avantajlar kendilerine sunulacak. Bahsedilen indirim oranlarının uygulanacağı tek seferlik ödemelerde ayrıca katsayı da uygulanmayacak.

İlk 2 Taksit Ödemesinde de İndirim Mevcut

 

Yapılandırılan borcun taksitle ödenmesi seçilmesi halinde borca dönük olan ilk taksitin ve tam ödenmiş olması halinde, kalan taksitlerin tamamının da ikinci taksit ödemesi süresi içinde yani ilk iki taksit kapsamında tüm borcun ödenmesi halinde peşin ödeme avantajlarından da yararlanmak mümkün olacak. Bu durumda da söz konusu tutarlara katsayı uygulaması yapılmayacak ve YİÜFE tutarı üzerinden hesaplanacak olan tutara yüzde 50 indirim ve idari para cezalarının asıllarına da yüzde 12,5 oranında bir indirim uygulaması yapılmış olacak. İlk taksitin ödenmesi, diğer taksitlerin ödenmemesi halinde de yapılandırma yine bozulacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.