Bireysel Emeklilik Hangi Fon Seçilmeli 2023 | BES Fon Getirileri

Bireysel Emeklilik Hangi Fon Seçilmeli 2023 | BES Fon Getirileri

Bireysel emeklilik hangi fon seçilmeli 2023 ve BES’te fon seçiminin önemini birçok birey araştırıyor

Bireysel emeklilik hangi fon seçilmeli 2023 ve BES’te fon seçiminin önemini birçok birey araştırıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin aktif çalışma dönemleri boyunca yaptıkları tasarrufları, uzun vadeli olarak yatırıma dönüştürmelerine dayanır. Bu tasarruflar emeklilik dönemlerinde vatandaşların standartlarını koruyabilmelerine katkı sağlar.

Peki, BES için en uygun fon hangisidir? Vatandaşlar bireysel emeklilik için hangi fon seçilmelidir? En kârlı fon hangisidir? Fonların karşılaştırmalarını ve çeşitli bankaların sunduğu avantajlı fonları bir araya getirdik. İşte detaylar…

Bireysel Emeklilik Nedir ve BES Fon Seçimi Neden Önemlidir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), vatandaşların çalışma hayatı boyunca yaptıkları birikimleri, uzun vadeli dönem için yatırıma dönüştürmesidir. Biriken tasarruflar, emeklilik vakti geldiğinde vatandaşların hayatlarını sürdürmede yardımcı olacak bir gelir sağlar. Bireysel bu sisteme gönüllü olarak katılabilmektedir. Böylece SGK gibi kurumların sağladığı maaşlarına ek gelir elde etme şansı bulur.

BES Fon seçimi önemi, ilerleyen yaşlarda vatandaşlar tarafından daha iyi anlaşılır. Zira BES, tasarruflarını ek gelire dönüştürmek isteyen vatandaşların başvurduğu sistemlerden biridir. Bu sistemin en nihai amacı; emekliliğe yönelik tasarrufların yatırıma yönlendirilmesidir. Bunu yaparken de vatandaşlar ek gelir elde etme imkânı bulur, devlet katkı payı ile tasarruflarına pay alabilir. Sistem ayrıca ekonomiye uzun vadede kaynak yaratmayı ve istihdamı artırmayı amaçlamaktadır.

BES’te Fon Getirisi Nedir?

BES Fon getirileri 2013 yılında değişmiştir. Peki, bireysel emeklilik fon ne demek? Fonlar, tasarruf yapılacak ürünlerin seçimine denir. Bu seçimlere devlet katkısı ve getiriler de eklenir. Dolayısıyla yatırım yapılan yılın süresine göre bu katkı payı artış gösterir. Birazdan tüm detaylara değineceğiz…

Bireysel Emeklilik Hangi Fon Seçilmeli 2023?

2023 yılının ilk çeyreğinde gözlemlenen verilere göre; yabancı hisse, menkul barındıran BES ve yatırım fonları 2021 yılında yakaladığı çıkışı bu yıl yakalayamadı. Uzmanların yorumlarına göre Ocak ayında çoğunlukla negatif yöne giden bu fonlar, hala belirsizliğini koruyor. BES için en iyi fonu değerlendiren uzmanlara göre bu seçim; BIST 100, Altın ve Dolardan yana olmalıdır.

en-cok-kazandiran-bes-fonlari.png

kaynak: besfongetirileri.com

Uzmanlardan Bireysel Emeklilik Fon Dağılımı Önerisi 2023

Bireysel emeklilik hangi fon seçilmeli sorusu çokça merak edilmektedir. Geçmiş veriler incelendiğinde, uzmanların yorumlarına göre 2023 yılında BES için en iyi fon en fazla kazandıran fonlar olacaktır. Verilere göre 2023 yılının en kazandıran fonları: Ak Ak Portföy Alternatif Enerji Yab. His. Sen. Fonu ve İş Portföy Dijital Oyun Sektörü Karma Fon’u oldu. Bunun yanı sıra yüzde 1,12 ile İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fon’u çok kazandıran fonlar arasında yer aldı.

En İyi BES Şirketleri – En Güvenilir 5 Şirket

Yatırımcıların en çok araştırdığı konulardan biri de BES için güvenilir bir şirkettir. Uzmanların yorumlarına göre en iyi 5 BES şirketi şunlardır:

 • Allianz
 • Axa Hayat ve Emeklilik
 • Garanti BBVA Emeklilik
 • Anadolu Hayat Emeklilik
 • Türkiye Hayat Emeklilik

Bireysel Emeklilik Fon Getirileri Karşılaştırma

Yıl başından bu yana emeklilik fon dınıflarında artış azalışlar aşağıdaki gibidir:

bes-fonlari.png

2023 yılı başından bu yana en çok kazandıran fonlar aşağıdaki gibidir:

 • (AAJ) AGESA HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş. EMEKLİLİK YATIRIM FONU
 • (ABE) ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. B.R.I.C. ÜLKELER YABANCI BYF FON SEPETİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU
 • (ACV) ALLIANZ YAŞAM VE EMEKLİLİK A.Ş. BAŞLANGIÇ KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM FONU
 • (AE1) AGESA HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş. BİRİNCİ PARA PİYASASI EMEKLİLİK YATIRIM FONU
 • (AE2) AGESA HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş. BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU

BES Devlet Katkısı Hangi Fonda Değerlendiriliyor?

Bireysel emeklilik hangi fon seçilmeli konusuyla beraber, devlet katkısının hangi fonda değerlendirildiği de merak edilmektedir. Devlet katkısı; Ağırlıklı Hazine aracılığı ile ihraç edilen TL cinsi borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde ve kira sertifikalarında değerlendiriliyor.

Borsa, Kazanç, Boom, Işadamı, Tablet, Bilgisayar

BES Devlet Katkısı nasıl değerlendiriliyor?

BES yıllara göre devlet katkısı ne kadar uzun süre tasarruf tutulduysa, o kadar artış gösteriyor. 2023 güncel fon getirisi oranları şu şekildedir:

 • Yatırımdan 3 yıl sonra devlet katkı payı %15,
 • Yıl sonunda devlet katkı oranı %35,
 • 10 yılın sonunda ise katkı payının %60’ını,
 • Emeklilik hak edildiğindeyse devlet katkısının tamamını alabilirsiniz.

Hangi Fon Alınmalı 2023

Konuya yönelik açıklama yapan fon yöneticileri, kendi fonlarına ilişkin avantajları aktardı. Ak Portföy Yatırım Bölge Başkanı Ali Emrah Ustacı, fonlarının portföye petrol temasını ekleme olanağı verdiğini açıkladı.

Qinvest Portföy SGMK Fonları Yöneticisi Buğra Bilgi, yatırımcıları hangi fon alınmalı 2023 konusunda uyardı. Uzman isme göre; yatırımcılar birikimlerini global enflasyonda beklenen sert artışa karşı koyacak fonlardan seçilmelidir. Bilgi ayrıca, değişken getirili enstrümanlara, reel varlıklara ve majör birikimleriyle çeşitlendirilmiş bir portföy dağılımı oluşturulması konusunda öneride bulundu.

Kaybetme Riski Olmayan Fonlar 2023 Önerileri

Kaybetme riski olmayan fonlar başlıca; menkul kıymetlerde sabit getirili, dövize endeksli ve hisse senedi gibi araçlarla çeşitlendirilen portföylerin riski en aza indirenler olacağı düşünülmektedir.

Yatırım fonu portföyüne alınabilecek menkul kıymetlerin sabit getirili, dövize endeksli ve hisse senedi gibi araçlarla çeşitlenmesi nedeniyle riskin en aza indirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu durumda bireysel emeklilik hangi fon seçilmeli konusunda daha iyi açıklanabilmektedir.

Eller, Ev, Çift, Yaşlılar, Emeklilik, Yaş, Koruma

BES Altın Fonu Devlet Katkısı Ne Kadar?

Altın yatırımcılarına sadece değer artışı sağlayan bir varlık durumundadır. Bu nedenle herhangi bir getirisi yoktur. Kısacası devlet katkısı fonları, Hazine Tahvillerine yatırım yapmaktadır.

2023 Yılında En Çok Kazandıran Fonlar

Bireysel emeklilik hangi fon seçilmeli konusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri 2023 yılında en çok kazandıran fonlar olmuştur. Yılın başından bu yana büyümeye giden fonlar şu şekildedir: AAJ, ABE, ACV, AE1…

BES Fon Getirileri Ne Kadar

Her şirketin BES için fon getirisi farklı olabilmektedir. Devletin yıllara göre biriken tasarruflara katkı oranı artmaktadır. Yatırımcılar, tasarruflarını yatırmaya başladıktan 3 yıl sonunda devlet katkısından yüzde 15 oranında yararlanır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.