Bayram Başaran ve Selçuk Geçer'ten Piyasa Yorumları: Dolar Kuru, Altın Artışı Devam Edecek mi?

Bayram Başaran ve Selçuk Geçer'ten Piyasa Yorumları: Dolar Kuru, Altın Artışı Devam Edecek mi?

Uzman ekonomistlerden küresel ekonomik duruma ve döviz kurundaki artış beklentilerine yönelik yeni değerlendirmeler geldi. Bayram Başaran ve Selçuk Geçer, doların ve altının gelecek aylarda hangi hareketleri yapabileceğini açıkladılar. İşte detaylar…

Bayram Başaran Küresel Ekonomi Hakkında Konuştu!

Youtube kanalından ekonomiye ilişkin değerlendirme yapan Bayram Başaran, ”Yurtdışı enflasyon ve petrol fiyatları sabit kalmasına rağmen yurtdışı enflasyonu artıyor. Bunun sebebi ise yurtdışında fiyat nabzının yüksek olması. Reuters anketine göre ise Türkiye’de enflasyonun %85 üzeri olabileceği ortaya çıkıyor. Amerika petrol fiyatlarının düşmesini istemiyor. Bunu sebebi ise kaya gazlarında ihracatçı haline gelmesi ve satış yapması gerektiği.“ dedi.

Başaran, bir sonraki Avrupa Merkez Bankası toplantısı ardından faiz arttırımının 50 baz puan olmasını bekliyor. Bu durumda ise Euro’da düşüş oluşabileceğini aktarıyor. Avrupa’nın maliyetlerini aşağı çekerek ve enflasyonu dengeleyerek resesyondan çıkması gerektiğini açıklayan ekonomist, ani faiz artırımının ise küresel şirketleri sıkıntıya sokabileceğini belirtti.

Başaran: Euro Kaybederken Dolar Değerlenir!

Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin küresel anlamda artabileceğini düşünen Başaran, Euro değer kaybederken Dolar endeksinin değerleneceğini işaret etti. İngiltere Merkez Bankası’nın en şahin görünümlü merkez bankası olduğunun altını çizen ekonomist, küresel anlamda en büyük sarsıntının Almanya’da oluşacağını ve bunun Türkiye’yi yakın markajdan etkileyeceğini aktardı.

Altın Dolar Değerlenmesini Geçer mi?

Önümüzdeki dönemlerde aslında Dolar, Euro para birimlerinin kullanım oranının dünya bazında düşeceğini savunan ekonomist Başaran, altın döneminin başlayacağına dikkat çekti. Altın fiyatında artışın dolara göre daha yüksek oranda oluşabileceğini tahmininde sundu. Dış borç krizinin Türkiye için kaçınılmaz olduğunu ve bu dönemde ise TL yerine yatırımların altına yöneleceğini yorumlarında aktardı.

Geçen yıllar faizlerin ekside olduğunu ve o dönem düşük orandan borçlanma ile erken müdahale yapılıp ekonominin düzeltilebileceğini söyleyen ekonomist, şimdilerde ise finans kaynağı bulmadan, üretim yapmadan durumun kurtarılamayacağını söyledi. Kur patlaması beklentisi içerisinde olan ekonomist, ihraç mal fiyatları artarken kur patlamasının da Türkiye enflasyonunu yükselteceğini anlattı.

Selçuk Geçer: Bu Şartlarda Doları Tutmak Mümkün mü?

Selçuk Geçer dolar hakkında açıklamaları ile bu hafta dikkat çekti. Popüler ekonomist, ”Merkez bankasının bu saatten sonraki hiçbir müdahalesi, işe yaramayacak. Sadece zaten dipte olan merkez bankası rezervleri biraz daha erir.” dedi.

Selçuk Geçer, bazı dostlarının dolar 20 lira olacak mı? sorusunu kendisine yönelttiklerini belirtip, “Dolar 20 lira olacak. Hatta enflasyon Türkiye’de %30’ları aşarken, negatif faiz oranı 16 puan açılırsa, dövizi bu seviyelerde tutabilir misiniz?” cevabını verdi. Uzmanların son paylaşımlarına ve döviz kuru beklenti anketlerine göre ise ilerleyen aylarda doların 20.75 ila 23 dolar bant seviyesini test edebileceği konu alındı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.