Barclays ve JPMorgan, TCMB'nin Eylül Ayı Faiz Kararına Dair Tahminlerini Paylaştı

Barclays ve JPMorgan, TCMB'nin Eylül Ayı Faiz Kararına Dair Tahminlerini Paylaştı

21 Eylül'de TCMB'nin alacağı faiz kararı öncesi Barclays ve JPMorgan gibi önde gelen finans kuruluşları tahminlerini paylaşıyor.

Ekonomistler ve finans kuruluşları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)’nin 21 Eylül’de duyuracağı yeni faiz oranı kararını yakından takip ediyor. Bu kritik dönemde, yurt içinden ve yurt dışından çeşitli kuruluşlar, tahminlerini paylaşmaya devam ediyorlar.

Öne çıkanlardan biri İngiltere merkezli banka Barclays. Barclays analistleri, TCMB'nin yaklaşımını değerlendirirken, Ağustos ayında gerçekleşen sürpriz faiz artırımının ardından, Eylül ayında da faizlerde kademeli bir artışın beklenebileceğini dile getirdiler. Barclays ekibi, şu anda çok büyük bir artışın pek olası görülmediğini, fakat TCMB'nin ekonomideki dengeleri korumak amacıyla sıkılaştırma politikasına kademeli olarak devam edebileceğini vurguladı.

Barclays ekibi, bankalar, şirketler ve hane halkları üzerindeki olası olumsuz etkileri minimize etmek amacıyla, sıkılaştırma sürecinin daha ölçülü bir şekilde yürütülmesinin tercih edileceğini belirtti. Ayrıca, makro ihtiyati tedbirlerin sürdüğü bu dönemde, daha büyük bir faiz artışına gerek duyulmadığına dair bir kanı olduğunu da ekledi.

Barclays analistleri, TCMB’nin Eylül ayında faizleri 250 baz puan artıracağını öngördü.

Diğer yandan, ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Barclays'den farklı bir tahminde bulundu. JPMorgan analistleri yakın zaman önce yaptıkları bir açıklamada, Eylül ayında 500 baz puan ve Ekim ayındaki MPC toplantısında yine 500 baz puanlık bir artış beklediklerini ifade etti.

Faiz oranlarının seyrini ve ekonomik gelişmeleri yakından takip eden finans çevreleri, TCMB'nin atacağı adımları ve ekonomi politikalarını, yatırımlarını şekillendirecek kritik unsurlar olarak görüyorlar. Yatırımcılar ve ekonomi takipçileri, 21 Eylül’de açıklanacak faiz oranını ve uzmanların analizlerini merakla bekliyor. Bu süreçte, analistlerin tahminleri kadar, TCMB'nin vereceği kararlar da piyasalar için belirleyici olacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.