Bankacılık İçin Yeni Dönem Başlıyor, Yenilikler Neler?

Bankacılık İçin Yeni Dönem Başlıyor, Yenilikler Neler?

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre bankacılık alanında yeni düzenlemeler çok yakında hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. Düzenlemelerin hayata geçirilmesi kapsamında özellikle imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açmak mümkün olacak. Bunun yanında müşterinin uzaktan kimlik tespit yapılarak banka şubesine de gitmesine gerek bulunmayacak ve müşteri kaydı tamamlanabilecek.

BDDK tarafından hazırlanan taslak kapsamında değişen teknolojik ihtiyaçlara en uygun yanıtlar verilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda gerçek kişilerin uzaktan yapılacak kimlik tespitlerinin, banka çalışanı ile aynı ortamda bulunmasına gerek kalmadan çevrimiçi olacak şekilde görüntülü şekilde görüşmesi ve birbiri ile iletişim kurması ile sağlanabilecek.

Mayıs Ayında Hayata Geçirilecek

Yapılan yeniliklerin Mayıs ayında hayata geçirilmesi planlanıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte müşteriler bankacılık işlemlerini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilecekler. Aynı zamanda bankalara müşteri olmak için banka şubesine giderek başvuru yapma zorunluluğu da ortadan kalkacak ve en fazla 10 dakikalık bir süre kapsamında müşteri olma işlemleri de tamamlanmış olacaklar. Bu durum bankalar için kağıt masraflarının da düşürülmesine neden olarak maliyetlerin azaltılmasını sağlayacak.

Ayrıca ıslak imza gerekmeden banka hesabının açılmasının yanında çeşitli krediler ya da sözleşmeler kapsamında gerekli olan yazılı metinlerin onaylanması da yine uzaktan yapılabilecek bir hale gelecek. Bu durumun müşterilerin bankalar ile daha hızlı iletişim kurmasının

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.