Bank of America'dan TL'ye Yatırım İçin Dört Koşul

Bank of America'dan TL'ye Yatırım İçin Dört Koşul

"ABD'nin önde gelen bankalarından Bank of America (BofA), TL’de uzun pozisyon almak ya da 10 yıl vadeli yerel tahvil almak için dört şart sıraladı. Bu şartlar arasında Merkez Bankası’nın politika faizinin yüzde 40 ve üzeri seviyeye çekilmesi.

Bank of America (BofA), Türk Lirası'nda uzun pozisyon almak veya 10 yıllık yerel tahvillere yatırım yapmak için dört temel koşulu belirledi.

İlk olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini mevcut %8.5 seviyesinden en az %40 seviyesine yükseltmesi gerektiğini ifade edildi. Mayıs ayında resmi tüketici enflasyonunun %39.59 olduğu dikkate alındığında, BofA'nın enflasyonun üzerinde bir faiz oranı talep ettiği görülüyor. BofA stratejistlerinin notunda, cari dengenin sürdürülebilir bir seviyede tutulabilmesi için iç talebin yeterince düşürülmesi amacıyla politika faizinin en az %40 olması gerektiği belirtildi.

BofA'nın ikinci koşulu ise Dolar/TL'nin 'adil değer' tahmininin 24 olmasına rağmen, Dolar/TL'nin 25'in üzerine çıkması gerektiği yönünde.

Üçüncü koşul olarak, BofA döviz piyasasındaki dolaylı müdahalelere son verilmesini ve şirketlere yönelik dolar alımı kısıtlamalarının kaldırılmasını talep etti. Türkiye'nin ekonomi yönetimi son yıllarda döviz alımlarına ciddi kısıtlamalar getirerek döviz fazlası olan şirketlerin ucuz kredi almasını zorlaştırmıştı.

Son olarak, BofA'nın dördüncü koşulu, dolar için küresel görünümün yukarı yönlü olmaması oldu. Stratejistlerin notunda, "Beklentiler iyimser olmaya devam ederse ve politikaların ortodoks ekonomi ilkeleriyle uyumlu olduğu varsayılırsa, uzun vadede hala izlenecek bir yol olduğunu düşünüyoruz" ifadesine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.