Bakanlık Kiralık Ev Fiyatlarına El Attı! Yeni Düzenleme Kapıda

Bakanlık Kiralık Ev Fiyatlarına El Attı! Yeni Düzenleme Kapıda

Artan ev kiralarına ilişkin müdahale edilmesi yönünde tartışmalar sürerken 3 bakanlık tarafından kiralık ev fiyatlarına yeni bir düzenleme geleceği açıklandı. Bu düzenleme neticesinde ev kiraları düşecek mi, konut fiyatları ucuzlar mı gibi sorular akla gelmeye başladı.

Hollanda tavan kira fiyatı uygulamasını yürürlüğe koymaya çalışırken, Amsterdam'da ise belediye meclisi tadilatı uzun süren evlere ve kira getirisinin yüksek olması için boş duran hanelere çözüm aramakta. Napoli Belediyesi ise kira fiyatına yüksek zam yapan ev sahipleri için şikâyet hattı açtı. Peki, ülkemizde ev kiraları ile ilgili son durum ne, ev fiyatlarına söylendiği gibi müdahale edilecek mi? İşte haberin detayları...

Mesken Fiyatlarına ve Ev Kiralarına Devlet Müdahale Edecek Mi?

Tüm dünyada kiralık ev fiyatları inanılmaz seviyelere ulaştı. Bu durumda küresel bir barınma krizi meydana getirdi. Ülkeler oluşan bu krizi en hasarsız şekilde atlatmak için kanuni düzenlemeler yapıyor. Türkiye'de bu krize dur demek için düğmeye bastı.

Kiralık ev fiyatları ile ilgili kriz yaşanırken, Türkiye’ de yaşanan yoğun mülteci göçleri ile yaşanan bu krizden olumsuz etkilendi. Ülkede hem konut fiyatları hem de ev kiraları daha önce görülmemiş seviyelere ulaşırken, aynı zamanda kiralık ev bulamama gibi sorunlar da yaşanmaya başlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bu konu hakkında değerlendirme yaptı. Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı birlikte yeni çalışmalara başlanacağını belirtmişti ve Bakan şu açıklamayı yaptı:

Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz.

Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkân sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.