Bakan Nebati Enflasyonun Düşeceği Net Tarihi Açıkladı! Ekonomistlerin Sene Sonu Dolar Tahmini Ne Yönde İlerledi?

Bakan Nebati Enflasyonun Düşeceği Net Tarihi Açıkladı! Ekonomistlerin Sene Sonu Dolar Tahmini Ne Yönde İlerledi?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, canlı yayında enflasyona yönelik önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Nebati, enflasyonun düşüşe geçeceği tarihi vererek yatırımcıların dikkatini çekti. Ekonomistler ise enflasyon verilerinin etkisiyle 2022 sonunda doların nasıl fiyatlanabileceği hakkında görüş bildirmeye devam ediyorlar. İşte haberin detayları…

Bakan Nebati: Enflasyon Düşüşü Bu Tarihte Daha Net Hissedilecek!

Bakan Nebati son konuşmasında, Dünya’nın her gün değiştiğini, KKM sisteminin ise Türkiye’de yeni bir enstrüman olarak taleplere karşılık verdiğini belirtti. 2022 yılının Türkiye’nin en iyi başlangıcı olduğunu düşünen Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, aslında Rusya ve Ukrayna savaşının ekonomik dengeleri bozduğunu işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı,” Büyümeden taviz vermiyoruz. Ekonomik büyümeden taviz vermezken, enflasyonla mücadele etmek zaman alır. Emtia fiyatları dünyada zirvede. En önemli sorun petrol. Bu konularda dengelenme oluştuğunda enflasyon artış baskısı azalacak.” dedi. Sözlerine devam eden Bakan Nebati, Aralık ayı itibari ile enflasyonda düşüş başlayacağını ve Şubat-Mart aylarında ise enflasyon düşüşünün daha net şekilde hissedileceğini ifade etti.

Ünlü Ekonomist Dolar/TL’yi Değerlendirdi

Ekonomist Şevket Sayılgan son değerlendirmesinde, “Türkiye’deki faiz indirimleri enflasyonun artışına ve dolar kurunda yükselişe sebep oldu. Maliyet etkisiyle enflasyonu en çok artan ülke konumundayız. Kur korumalı mevduat başta olmak üzere alınan ekonomik önlemler sonuca müdahale ediyordu sebebe odaklanmıyordu.“ ifadelerini kullandı.

Youtube yayınında sözlerine devam eden ekonomist, “Türkiye Merkez bankasının eksi rezerv yaratması, ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının ise faiz artırımını tercih etmesi, Eylül ayıyla birlikte doların TL karşısında daha fazla güç kazanmasına sebep verebilir.“ ifadelerini kullandı.

Ünlü Ekonomist’ten Dolar/TL Sene Sonu Tahmini

Şevket Sayılgan’a göre, 2022 Ekim ayında bugün sergilenenlere benzer ekonomik planlar devam ettirilirse, Dolar/TL’de ikinci bir artış tabloya gelebilir. Ekonomist, 2023 senesinde ise Türkiye’de ekonomik bir durgunluk oluşabileceğini açıklamasına ekledi.

Sayılgan açıklamasında,” 2022 sene sonunda Dolar/TL’de 18.50 üzeri rakamlar yatırımcıda panik havasını yükselteceği için süper bono benzeri bir enstrümanın piyasalara sürülmesi yönündeki plana uygulanabilir. Eğer böyle bir plan yapılırsa dolar kısa vadeli olarak 16 liraya kadar geçi çekilebilir.” dedi.  Diğer yandan Sayılgan’a göre, oluşturulan süper bono benzeri uygulama, daha önceki geçici çözümler gibi enflasyonu dengeleme noktasında etkili olmazsa, Dolar/TL kuru 2022 sonunda 18.50-19 lira bandı üzerinde tekrar işlem görebilir.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.