Asgari Ücret 5 bin TL oluyor! Asgari ücretliye zam tarihi netleşti

Asgari Ücret 5 bin TL oluyor! Asgari ücretliye zam tarihi netleşti

Asgari ücret Temmuz ayında yapılacak ek zam ile birlikte 5 bin TL oluyor. Yükselen enflasyon ile birlikte vatandaşın alım gücü neredeyse sıfıra inerken hükümet sabit gelirli ve asgari ücretle maaş alan vatandaşların alım gücüne yönelik yapacağı iyileştirme kapsamında yaptığı çalışmanın sonuna geldi. İşte Asgari ücretliye zam tarihi netleşti ve zamla birlikte en az 5 bin lira maaş ödenecek.

Cumhurbaşkanı asgari ücret açıklaması son dakika 2022 milyonlarca vatandaş 4 Temmuz tarihinde açıklanacak olan enflasyon rakamlarıyla birlikte yapılacak zam oranını bekliyor. Memurlar, emekliler, evde bakım ücreti ve 65 yaş maaşı alanların aylıklarına en az yüzde 38 ila 40 oranında zam beklentisi devam ediyor. Açıklanacak zamlı maaşların ardından en düşük emekli aylığı 3 bin 500 lira olacağı hesaplanıyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de son yaptığı açıklamada kamu personeli ve emeklilere enflasyon üzerinde zam yapılacağını duyururken, AK Partili yetkililer asgari ücretin en düşük 5000 bin TL olarak değerlendiriyor. Önümüzdeki hafta açıklanacak Asgari ücret temmuz 2022 zammı için heyecan dorukta.

ASGARİ ÜCRETTE NET 5 BİN TL BEKLENTİSİ

Asgari ücretteki artış netleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den bu dosyanın hazırlanmasını istedi. Bu kapsamda asgari ücretin artırılmasına ilişkin alternatif önerilerin hazırlandığı ve bu hazırlıkların önümüzdeki hafta yapılacak Bakanlar Kurulu gündemine alınacağı belirtildi. Özellikle asgari ücret artışının küçük işletmeler üzerindeki yükünü azaltmak için en çok öne sürülen formül, sigorta primlerinin maliyetinin devlet tarafından üstlenilmesi ve böylece 800 liranın çalışanın maaşına yansıtılmasıdır. Ancak bu primin %50'sinin devlet, diğer yarısının işveren tarafından karşılanması da önerilmiştir. Bu durumda asgari ücrette 400-450 lira civarında bir iyileştirme olacak fakat seçim nedeniyle ilk olarak 5 bin TL altında bir rakam gelmesi beklenmiyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3.500 TL

Başta memur ve emekliler olmak üzere herhangi bir sosyal güvenlikten yararlanmayan 65 yaş üstü vatandaşlara ödenen maaşlar, 4 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyonu dikkate alınarak 6 ay boyunca enflasyon oranında yükseltilecek. 6 aydaki artışın %38 ile %40 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumda en düşük emekli maaşı 3.500 TL, evde bakım desteği yardım parası ise 3.200 TL ve sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara bağlanan yaşlılık aylığı ise 1.500 TL rakamları kulislerde geçmektedir.

YÜZDE 40 ZAM İÇİN ÖDENEK AYRILDI

Meclis planlama ve bütçe komisyonu tarafından bir gün önce kabul edilen ek bütçe kanunu teklifinde ücretlere yüzde 40 zam yapılacağı tahminine dayanılarak 650 milyar lira ek kredi tahsis edildi. Enflasyon oranının yanı sıra AKP partili milletvekilleri de memur ve emekli maaşlarına sosyal paylaşım eklemek için hükümetle birlikte girişimlerde bulundu. Ancak bu konuda henüz bir karar verilmiş değil. 6 aylık enflasyonun %38 civarında kalması durumunda, 2 refah payı puanı eklenerek artış oranının %40'a yükseltilebileceği belirtiliyor.

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPACAĞIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekliler ve memurların yapılacak zammın enflasyon farkının üzerine çıkarılacağını duyurdu. Bilgin, “3600 ek gösterge ile Temmuz ayında yapacağımız çalışmalar enflasyon için nefes aldıracak. Memurlar için sosyal korumada enflasyon oranının üzerinde ek bir artış yapacağız” dedi. Asgari ücretle ilgili olarak Bilgin, “Çalışanlarımızı korumak görevimizdir. Sendikalar ve işveren sendikaları ile görüştüm. Bunu önümüzdeki hafta başında veya ortasında kamuoyuyla paylaşacağım” dedi. Öte yandan Bilgin, 2022 yılı ek memur ödemelerinin bayramdan önce ödeneceğini duyurdu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.