Asgari Ücret 11.057 TL'ye Mi Çıkıyor? Faruk Erdem Yeni Zam Oranlarını Açıkladı

Asgari Ücret 11.057 TL'ye Mi Çıkıyor? Faruk Erdem Yeni Zam Oranlarını Açıkladı

Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, asgari ücretin refah payının dahil edilmesiyle birlikte 11.057 TL'ye yükseleceğini ifade etti.

Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, asgari ücretin refah payının dahil edilmesiyle birlikte 11.057 TL'ye yükseleceğini ifade etti. Erdem, konuya ilişkin duyduğu kulis bilgilerini de paylaştı ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Haziran ayında ek zam için toplanacağını duyurdu.

A Haber'in sunucusu Cansın Helvacı'nın davetlisi olarak Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, ekranlara çıktı. Erdem, Temmuz ayında asgari ücrete uygulanacak zam oranları hakkında bilgiler verdi. Refah payıyla birlikte yüzde 30-35 arasında bir artış beklediğini dile getiren Erdem, asgari ücretin 10.057 TL olabileceğini belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücret zammı için bu ay toplanacak. Bu ayın 14'ünde, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından son 4 aylık enflasyon verileri açıklanacak. Gelecek enflasyon oranlarının yüzde 15-22 arasında olabileceğini söyleyen Erdem, geçen ay doğalgaz faturalarının ödenmemesinden kaynaklı bir düşüş yaşandığını ancak Temmuz ayında bu oranların daha da yükselebileceğini ifade etti.

Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgi'nin asgari ücretin önümüzdeki dönemde 500 dolar olacağına dair yaptığı açıklamaları gündeme getiren Erdem, "Şu anki asgari ücret 430 dolar seviyesinde, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek düzeyinde. Ancak ben, refah payıyla birlikte asgari ücrete yüzde 30-35 arasında bir zam yapılacağını ve bu sayede 11.057 TL olacağını tahmin ediyorum," şeklinde konuştu.

Sosyal medyada asgari ücretin 12.500 TL'ye kadar çıkacağına dair iddiaların dolaştığını belirten Erdem, kendisinin bu görüşte olmadığını belirtti. "Bu ücreti ödeyecek olanları sadece büyük şirketler olarak görmemeliyiz. Küçük esnafı da göz önünde bulundurmalıyız. Mevcut şartlar altında küçük bir esnafın 12.500 TL gibi bir asgari ücret ödemesi kendisini ciddi bir zorluk içinde bulabilir." dedi.

Bununla birlikte Erdem, "Yüksek asgari ücreti karşılığında büyük şirketler, maliyetlerini halktan alabiliyor, zam yapma gerekçesi olarak artan maliyetleri öne sürebiliyorlar. Ancak küçük esnafın böyle bir imkanı yok." şeklinde uyardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.