Analistler Altın Tahmininde Bulundu! Fiyat Hangi Seviyelerde Olacak? İşte Detaylar

Analistler Altın Tahmininde Bulundu! Fiyat Hangi Seviyelerde Olacak? İşte Detaylar

Yükselen tahvil faizler nedeni ile baskı altına alınan ve 1.940 dolara düşen altın fiyatı, şahin Federal Rezerv retoriği karşısında son derece dirençli olmayı sürdürüyor. Haberimize sizler için stratejistlerin ve analistlerin altın tahminlerini hazırladık. İşte haberin detayları...

ANZ Bank Riskin Artmasının Altın İçin Olumlu Olduğunu Belirtiyor

ANZ Bank’taki stratejistler, Jeopolitik risk ve enflasyon verilerinin şu anda altın piyasası için iki ana itici güç olduğunu öne sürmekte ve mevcut piyasa ortamında altının destekleneceğini düşünüyor. Bu konu ile ilgili analistler şu yorumu yapıyor:

Hisse senedi piyasalarında yakın zamanda yapılan bir düzeltme, fonların öz sermayeden reel varlıklara hareketini destekleyen yavaşlayan ekonomik büyüme korkusunu yansıtıyor. ABD 10 yıllık getirisindeki bir artış, getiri eğrisinin tersine çevrildiğini gördü, ancak artan risk hala altını destekliyor.

75 baz puanlık agresif bir Fed faiz artışının kısa vadeli bir yükselişe sebep olabileceğini düşünen analistler, aynı zamanda arz şoklarından kaynaklanan yüksek enflasyonun olumsuz etkiyi azaltabileceğini belirtiyor.

Rusya’ya yönelik daha fazla yaptırım beklentisi, enflasyon beklentilerini besleyerek stagflasyon riskini artırıyor. İkili normalde kriz sırasında normal ters ilişkilerini terk ettiğinden, daha güçlü bir USD altın için ters bir rüzgar değil.

Altın Fiyatı Çok İyi Durumda Görünüyor

Yükselen tahvil getirileri ve reel faiz oranları ile birlikte alternatif yatırım aracı olarak daha az çekici hale gelen altın, Commerzbank’taki stratejistlere göre, ETF girişlerinin devam ettiği zamanda yatırımcıların kendisine sadık kalacağı için altın fiyatında oluşabilecek gerileme abartılı olamayacak. Aynı zamanda analistler yükselen tahvil getirileri ve reel faiz oranlarının altın üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığından bu varlığı yatırımcının gözünde daha az çekici hale getireceğini belirtiyor.

Altın İçin 2000Dolar Sınır Mı?

Altın vadeli işlemi için açık faizin Çarşamba günü üst üste ikinci seansta bu sefer yaklaşık 2,8 bin kontrat düştüğünü kaydeden CME Group verileri, aynı zamanda hacmin yaklaşık 40,3 bin kontratla düşüş trendine devam ettiğini bildirdi. Ayrıca analistler yukarı yönlü hareketin, 2.000 dolar bölgesindeki son zirvelerle sınırlı kaldığını belirtiyor.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.