Amerika'da Halkbank'a bir dava daha açıldı

Amerika'da Halkbank'a bir dava daha açıldı

Halkbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) ABD'deki süregelen davanın dışında yeni bir hukuk davasını açıldığı duyurdu.

Son zamanlarda Halkbank'ın karşı karşıya olduğu hukuki süreçler, yatırımcıları ve piyasa analistlerini yakından ilgilendiren bir konu haline geldi. Bankanın KAP'a yaptığı en son açıklama da bu süreçteki yeni gelişmeleri ortaya koyuyor. İşte detaylar:

Halkbank’tan KAP’a Yeni Dava Açıklaması

Halkbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) ABD'deki süregelen davanın dışında yeni bir hukuk davasının açıldığı yönünde bir açıklama yaptı. Bankanın yaptığı açıklama şöyle:

"İlgi: 02.05.2023 tarihli özel durum açıklamamız.

Bilindiği üzere, 27 Mart 2020 tarihinde 876 kişilik bir müşteki grubu tarafından, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi nezdinde, "ABD'nin çeşitli ülkelerine yönelik yaptırım kararlarının ihlalinden dolayı alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle" Bankamız aleyhine açılan tazminat talepli hukuk davasında, önce 16 Şubat 2021 tarihinde Bölge Mahkemesi nezdinde, ardından 2 Mayıs 2023 tarihinde Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi nezdinde Bankamız lehine karar verilerek müştekilerin tazminat talepleri reddedilmiştir.

26 Temmuz 2023 tarihinde, 151 kişilik farklı bir müşteki grubu tarafından yine ABD Güney New York Bölge Mahkemesi nezdinde, çeşitli ülkelerde yaşadıkları birtakım mağduriyetler ile Bankamız hakkında 15 Ekim 2019 tarihinde açılmış bulunan mevcut ceza davasındaki sözde iddialar arasında bağlantı kurmaya çalışılarak yeni bir hukuk davası açılmıştır.

Henüz bu tazminat davasıyla ilgili olarak Bankamıza resmi bir tebligat yapılmamış olmakla birlikte tebligat yapıldıktan sonra gerekli hukuki adımlar atılacaktır.

Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunarız."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.