Altın Tahmini Yapan 6 Analist Haziran Ayında Görülebilecek Seviyeler İçin Endişelendiren Bazı Açıklamalarda Bulundu!

Altın Tahmini Yapan 6 Analist Haziran Ayında Görülebilecek Seviyeler İçin Endişelendiren Bazı Açıklamalarda Bulundu!

Cuma günü altın, doların aşağıya düşmesi ve piyasada yaşanan durgunluk endişelerinin güvenli liman çekiciliğini artırmasıyla birlikte yükselişe geçti. Fakat yaklaşmakta olan faiz oranlarındaki artışlar altını haftalık olarak bir düşüşe sürükledi. Bu piyasa ortamında analistler altının gelecekteki durumu hakkında öngörülerde bulundu ve düşüncelerini paylaştı. İşte haberin detayları...

Altın Fiyatlarının Aynı Kalmasını Sağlayan Güçler Olabilir

Altının çekiciliğini artıran dolar endeksi %0,2’lik bir gerileme kaydetti. TD Securist Emtia Uzmanı Daniel Ghali, şu değerlendirmeleri yaptı:

FED’in reel faiz hattında önemli bir artış için katkı sağlayan enflasyonla mücadele onayına sahibiz.

Altın İkinci Yarıda Küçük Bir Artış Seviyesi Yakalayabilir

Herkesin bildiği gibi külçe altın enflasyondan korunma aracı olarak kabul edilir. Fakat daha yüksek ABD faiz oranları ise onu muhafaza etmenin fırsat maliyetini yükseltir. Commerzbank analisti Carsten Frisch şu yorumda bulunuyor:

Altının yükselme olasılığı var.Bizim en yüksek tahminimiz ise 1.900 Dolar civarında.

Fakat, uzman analist Frisch FED’in kısa vadede oranları sert bir şekilde yükseltebileceğini ifade ediyor. Bu sebeple altın da bu yükselişten nasibini alabilir.

Altın 2022 Yılının Son Döneminde Enflasyondan Arınmış Olacak

Düğün sezonu bitmeye yaklaşırken fiziksel pazarda bayiler alıcıların ilgisini çekmek için bu hafta içerisinde Hindistan’da daha yüksek indirimler teklif etti. Aynı zamanda Çin’de yaşayan bazı tüketiciler ekonomik korkulara karşı külçe satın aldı. Standard Chartered analisti Suki Cooper şu hususları vurguladı:

Altın fiyatlarının düşeceğini öngörüyoruz. Düşük fiyatlara fiziksel piyasa tepkisi göz önünde bulundurulduğunda daha ileri bir taban ile de olsa bu mümkün.

Finansal Piyasalar Tam Bir Dünya Savaşı İçinde

Libertas Wealth Management Group başkanı Adam Koos; enflasyon, faiz oranları, ABD doları ve Federal Rezerv’in birbirleri ile aynı içinde oldukları bir dünya savaşı olduğunun altını çiziyor. Koos, konuyla alakalı şunları belirtiyor:

Normal şartlarda enflasyon altının yükselmesine neden olur. Fakat bu durumun geleneksel manada enflasyon mu yoksa pandemiden kaynaklı bir artış mı ya da Asya ülkelerinde görülen sıfır-covid politikasının etkisi mi olduğu büyük bir arz-talep dengesizliğine yol açıyor.

 Faiz Artışları Altının Mücadele Edemeyeceği Bir Durum

Altın haftaya düşük olarak girdi. Altın yatırımcıların Federal Rezerv’den ortaya çıkan sert para politikası karşısında değer kaybederek düştü. Bu durum dolar da ise tam tersi etki yarattı. Wolfpack Capital’in baş yatırım sorumlusu Jeff Wright, durum hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

ABD FOMC’nin faiz oranlarını süratle artırma kombinasyonu var. Bu durum da altının mücadele edemeyeceği bir durum. ABD hazine kağıtlarından daha yüksek kar elde ediyor.

Powell’ın konuşması Altın ve Gümüşte Değer Kaybettirdi

Kinesis Money piyasa analisti Rupert Rowling, gümüşün altından daha büyük bir kayıp içinde olduğunu dile getiriyor. Kayıpların nedeni ise analiste göre şöyle:

Başkana göre Merkez Bankası tarafından faiz kontrolde tutulacak. Buna ek olarak hedefe ulaşmak için oranlarını yükseltme yolunda hız kesmeden devam edeceğini dile getirdi. Tam da bu konuşmadan sonra altın ve gümüş fiyatları düşmeye başladı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.