Altın fiyatlarında Rusya endişesi sürüyor! Çeyrek altın ve gram ne kadar?

Altın fiyatlarında Rusya endişesi sürüyor! Çeyrek altın ve gram ne kadar?

Altın fiyatları 28 Şubat son dakika Çeyrek altın ve gram Altın fiyatlarında Rusya endişesi sürüyor!

Altın fiyatlarında Rusya endişesi sürüyor. Altın fiyatları 28 Şubat Pazartesi yani haftanın ilk iş gününde özellikle Rusya Ukrayna savaşının dünya ve Türkiye piyasalarındaki etkisine bağlı olarak yükselişe geçti. Gram altın fiyatları 880 TL, çeyrek altın fiyatları ise bin 400 liranın üzerinde. Peki, bugün çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte güncel altın fiyatları canlı alış - satış tablosu...

Altın fiyatları 1925,00$'a ve 1884,40$'a düştükten sonra 1890,55$'da kapandı. Altın Cuma günü beş günlük yükseliş serisini kırdı ve kırmızıya dönerek 1900$ seviyesinin altına düştü. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından değerli metal piyasası ani bir düşüş yaşadı. Altın, rakip para birimi ABD doları da geri ayakta olmasına rağmen Cuma günü düştü. Doların altı ana para birimi sepeti karşısındaki değerini ölçen ABD Dolar Endeksi (DXY) 96.54 seviyesine geriledi. Piyasa, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ilişkin şok edici haberi deneyimledi ve aceleyle tepki verdi, bu da piyasa duyarlılığını riske attı.

Altın güvenli liman olarak kabul edilir, ancak Cuma günkü sert jeopolitik haberler sırasında düşüş yaşadı. Kıymetli metaller en iyi istila haberlerinde kazanç sağladığından ve olay meydana geldiğinde piyasa zaten fiyatlamış olduğundan, tüccarlar kar rezervasyonu yapmaya başlayarak fiyatlarında ani bir düşüşe neden olmuş olabilir. Ayrıca, dünya genelinde artan enflasyon nedeniyle altın fiyatları da aşağı yönlü hareket etti. Ukrayna ihtilafını çevreleyen büyük bir belirsizliğe rağmen, enflasyon korkuları piyasada risk algısını canlı tuttu.

Cuma günü, Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller, enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını artırma hızı hakkındaki tartışmalar hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Vali, faiz oranlarının yıl ortasına kadar tam yüzdeye çıkarılması gerektiğini söyledi. Mart ayında yüzde yarım artışla başlayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, gelen verilerin aşırı sıcak bir ekonomiye işaret etmeye devam etmesini gerektiren bir koşulu da sürdürdü.

GMT 18:30'da, Çekirdek PCE Fiyat Endeksi, beklenen %0.5 ile yatay kaldı. Çekirdek Dayanıklı Tüketim Tüketimi Siparişleri Ocak'ta %0,7 artarak %0,4'lük tahminin üzerine çıkarak ABD dolarını destekledi. Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri de %1.1 tahminine karşı %1.6'ya yükseldi ve doları destekledi. Kişisel gelir, beklenen -%0.3'e kıyasla %0.0'a yükseldi ve doları destekledi. Kişisel harcamalar da %1.6'lık beklentileri aşarak %2.1 ile ABD dolarını destekleyerek geldi.

GMT 20:00'de, Gözden Geçirilmiş Ölçü birimi Tüketici Duyarlılığı, beklenen 61.7'ye karşı 62.8'e yükseldi ve doları yükseltti. Bekleyen Konut Satışları, tahmin edilen %1.5'e karşı %-5.7'ye düştü ve dolar üzerinde baskı yarattı. Şubat ayında Gözden Geçirilmiş UoM Enflasyon Beklentileri %4.9 olarak geldi. ABD tarafından gelen çoğu veri doları destekledi ve bu da nihayetinde altın fiyatları üzerinde daha fazla baskı yarattı.

Cuma günü, Federal Rezerv Bankası yeni bir rapor yayınladı ve mevcut işçi sıkıntısı azalmaya başlamadıkça fiyat baskılarının devam edebileceği konusunda uyardı. Merkez bankasının ücret baskısı uyarısı, enflasyonun hala önemli düzeyde yükseldiğini gösteren verilerle desteklendi. Raporda ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ekonomik görünümü öngörülemeyen şekillerde bozabileceği ve potansiyel olarak küresel ekonomik büyümeyi ve finansal piyasaları baltalayabileceği belirtildi.

Christopher Waller'ın yorumları ve Fed politika raporu, ABD dolarını çevreleyen olumsuz ivmeyi tersine çeviremedi ve onu baskı altında tuttu. Bunun yerine, altın fiyatlarındaki kayıpların üstünü kapattı. Ancak sarı metal bu haftayı 1900$ seviyesinin altında kapattı.

Altın Teknik Görünüm

Son iki günde, XAU/USD Perşembe günü erken saatlerde 1.974,48$ ile bir buçuk yılın en yüksek seviyesine yükseldi, ancak o zamandan beri düştü ve şu ana kadar 1900$ seviyesine tutunamadı. Bazı yatırımcıların, Rusya Merkez Bankası'nın bir miktar altın rezervine sahip olduğunun farkında olduklarını ve Başkan Putin'in bu rezervlerin bir kısmını Rus rublesini desteklemek için kullanabileceğinden korkarak 2.000$'dan önce kar kaydettiğinin farkında olduklarını belirtmekte fayda var.

Altın, güvenli liman cazibesindeki artışın ortasında 1.900 dolar civarında bir yükseliş eğilimi ile işlem görüyor. Günlük hareketli ortalamalar (DMA) yükseliş eğilimine sahiptir ve XAU/USD spot fiyatının oldukça altında yer almaktadır. Bu, dokuz aylık bir düşüş direnci trend çizgisinin kırılmasıyla birleştiğinde, yükseliş trendini ateşledi ve altın boğaların 1900$'lık işaretini geri almasına izin verdi. XAU/USD'nin ilk direnci 1.916$ olacaktır. İkincisinin kırılması, Ocak 2021'deki 1.959 $'lık yüksek seviyeleri ortaya çıkaracak ve bu, temizlendiği takdirde 2.000 $'a yol açabilir. İyi şanlar!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.