Algoritmik Trade Nedir? Algoritmik Trade Nasıl Yapılır?

Algoritmik Trade Nedir? Algoritmik Trade Nasıl Yapılır?

Algoritma Trade; bilgisayar üzerinden oluşan bir problemi çözümlemek için kullanılan başlangıcı ve sonu belirli olan mantıksal işlemler sonrasında problemin çözümünü sağlayan bir sistemdir. Problemin çözümü için eldeki veriler göz önünde bulundurularak adım adım bir ilerleme sağlanabilecektir. Bilgisayarlar üzerinden kar amacı güderek yapılan bu kıymet işlemi, finansal piyasalara da pek çok avantaj sağlayabilmektedir.

Algoritmik Trade Nasıl Yapılır?

Algoritmik trade nasıl yapılır denildiğinde bilgisayar yardımı ile yazılım programları ve teknik analiz indikatörü ile yapılabileceği söylenebilecektir. Bu işlem kesinlikle rasyonel al- sat yöntemi ile mümkün olabilecektir. İnsan doğası gereği duygusal ağırlıklı kararlar verse de duyguları ile yapmış oldukları al-sat yöntemi ile istedikleri noktaya erişemeyeceklerdir. Bu uygulamanın bilgisayar üzerinden yapılabilmesinin asıl nedeni, birçok işi insana göre çok daha hızlı yapmasıdır.

Aynı anda pek çok teknik indikatörün bir arada yapılabilmesi, yatırım açısından büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Algoritmanın bir dizi işlem emri olarak nitelendirilebilecektir. Algoritmik Trade’ye örnek olarak 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalalamayı yukarıdan aşağıya doğru çizdiği gözlenmesi durumu verilebilecektir. Bu emir ufak bir yazılım işlemi ile verilebilirse, kişi algoritmik trade yapmış olacaktır.

Algoritmik trade bu işleme hakim olmayan yatırımcılar için oldukça karmaşık bir işlemdir. Ancak bu işlemler karmaşıklaşsa da insanların zarar etme olasılığı daha az olacaktır. Bu işlem sayesinde hisselerin tek tek kontrol edilmesine gerek kalmayacaktır. Algoritmik trade yapmak isteyen kişilerin geriye dönük performansa ve iyileştirme testleri yapmaya ihtiyacı vardır.

Algorithmic Trading Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Algorithmic Trading yapmak her açıdan oldukça avantajlı bir işlemdir. Bu işlem hem kısa vadede hem de uzun vadede yatırımcıya büyük kazançlar sağlayabilecektir. Bu işlemin avantajları arasında;

 • Teknoloji ilerledikçe Algoritmik trade’nin hızı da artacaktır.
 • Duygulara yer vermeyen bu işlem rasyonel bir bakış açısına gereksinim duyar.
 • Ekran başında oturarak hisselerin sürekli takibinin yapılmasına gerek bırakmaz.
 • Kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmaktadır.
 • Geçmiş verilere göre analiz yapılmasını sağlayabilecektir.
 • Koşullar gerçekleştiği an bu sistem çalışmaya başlayacaktır.
 • Bu işlem sayesinde pek çok strateji bir arada kullanılabilecektir.
 • Bu sistemi kullanmayan yatırımcılara karşı 1-0 önde olunabilmesini sağlayacaktır.
 • Algoritmik trade fiyata, habere, formasyona ya da birçok veriye göre yapılabilmektedir.

Algoritmik Trade’nin Zararları Nelerdir?

Algoritmik trade’nin bazı zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle bu zararlarında göz önünde bulundurularak, buna göre bu işlemin yapılması gereklidir. Bu sistemin zararları;

 • Bu sistemde bazı stratejiler çalışmayabilmekte ya da zaman içerisinde kararlılığını azaltabilmektedir.
 • Düzgün kurulumunun gerçekleşmemesi halinde yatırımcının zarar görme olasılığı bulunmaktadır.
 • Bu sistem işlemler silsilesi bakımından oldukça fazla olduğu için, ekstra bir kürtaj maliyeti vardır.
 • Algoritmik trade sistemi, bazı şirketler bu sistem sırasında müşterilere daha fazla kürtaj ve daha fazla işlem ücreti uygulayabilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.