Akbank Hisse Hedef Fiyat 2023, AKBNK Hisse Yorum - Akbank Temettü 2023

Akbank Hisse Hedef Fiyat 2023, AKBNK Hisse Yorum - Akbank Temettü 2023

Akbank Hisse Hedef Fiyat 2023, AKBNK Hisse Yorum, Akbank hisseleri neden düşüyor, Akbank Temettü 2023 ne zaman, Akbank bedelsiz sermaye artırımı bilgileri detaylı olarak aktarılmaktadır.

Akbank hisse  hedef fiyat 2023 başlığı altında İş Yatırım’dan borsa yatırımcılarının dikkatini çekecek bir hedef fiyat açıklandı. Öte yandan AKBNK hisse yorumlarında ise oldukça olumlu ifadeler göze çarpıyor. Borsa analistlerine göre AKBNK hisseleri 2023’ün kazandıran hisseleri arasına giriş yapabilme potansiyeline sahip. Peki 2023 için hedef fiyat ne? Şirketin başarılı yatırımlar hangi alanlarda? Hisse hakkında yorumlar nasıl? İşte soruların yanıtları…

Akbank Hakkında

Akbank, 1948 yılının Ocak ayında kurulmuştur. Adana’da Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında yer aldığı bir gurup iş insanı tarafından ilgili bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulan bankadır. Daha sonra başarısını büyütmüş ve ortalama 94 milyar dolar düzeyinde aktif büyüklüğe sahip olmuştur. Türkiye’nin en büyük bankalarından biri haline gelen Akbank, 1950’de İstanbul’daki ilk şubesini açmıştır.

akbnk.png

Bankanın ilk yurtdışı temsilciliği ise Almanya’nın Frankfurt şehrinde faaliyet geçmiştir. Akbank temettü politikasını açıklayan, kurucu hisselerini satın alan, web sitesini duyuran, karbon saydamlık projesiyle gündeme gelen ilk banka olarak bilinir. İlkler ile gündeme gelen Akbank aynı zamanda borsa analistlerince olumlu yorumlara konu olan halka arz edilmiş hisselere sahiptir.

Akbank Yatırımları

Akbank’ın tarih içerisinde gerçekleştirdiği önemli yatırımlar aşağıdaki şekildedir:

  • Bankacılığı web’e taşımak adına yeni projelere yatırım,
  • Faaliyet raporunu ve karlılığı iyileştirecek projelere yatırım,
  • Mevduat bankaları arasında GRI standartlarına uygun sürdürülebilirliği sağlamak adına yatırımlar,
  • Kültür sanat faaliyetlerine destek amaçlı Akbank Sanat kategorisi yatırımları,
  • Akbank kısa film festivali yatırımları,
  • Mevduat, kredi, uluslararası fon transferi, menkul kıymet, çek senet ve diğer başka alanlardaki bankacılık hizmetlerini geliştirmek, kaliteyi yükseltmek amacıyla yapılan yatırımlar,

Akbank’ın sanattan operasyon faaliyetlerine kadar farklı alanlarda gerçekleştirdiği yatırımlar Akbank hisse hedef fiyat 2023 kategorisinde yer alan analist yorumlarının olumlu yönde seyretmesinde etkilidirler.

akbnk-hisse.png

AKBNK Hissesini Gelecekte Ne Bekliyor?

AKBNK hissesinin geleceği hakkında yapılan yorumlarda olumlu görüşler ön plandadır. Borsa analistlerine göre Akbank, havale elektronik fon, kıymetli maden transferi, uluslararası fon transferi hizmetlerinden elde ettiği işlem ücretleri ve karlılık düzeyi ile başarılı bir portföy çiziyor. Öte yandan maaş hesabı müşterilerinin ideal oranda olması bankanın enflasyona yönelik belirli bir koruma içerisinde kalmasını sağlayabiliyor. Analistlere göre Akbank’ın başarılı imajına bağlı olarak AKBNK hisseleri de gelecekte değer kazanabilecek hisseler arasında yer alıyor.

akbnk-hisse-sermaye-ortaklari.png

Analistler, Akbank’ın marjının ilerleyen yılda 100 baz puan üzerinde genişlemesini bekliyorlar. Özellikle 2022 sonunda Akbank’ın güçlü bir kararlılık momentumu ile öne çıkacağını düşünen İş Yatırım analistleri, sağlıklı ve güçlü bir kredi büyümesinin de devamında geleceğine inanıyorlar. İş Yatırım’a göre 2023 yılı için AKBNK hisseleri en az %29 getiri potansiyeli taşıyor.

AKBNK Hisse Teknik Analizi

Aşağıdaki grafikten akbank hisse teknik analizine ulaşabilirsiniz.

 

 

AKBNK Hisse Yorum

AKBNK hissesine ilişkin yorum kategorisinde İş Yatırım’ın değerlendirmesi ön planda yer alıyor. İş Yatırım Akbank ve borsadaki hisseleri hakkında bir değerlendirme gerçekleştirdi ve oldukça pozitif bir tabloyu gündeme sundu.

İş Yatırım’a göre Akbank’ın menkul kıymet speredleri, güçlü kar ivmesinin itici gücü olacak. Öte yandan 2022 sonuna doğru net faiz getirisi katkısıyla birlikte banka daha güçlü bir yapıya ulaşabilir. TÜFEX menkul kıymetler portföyü verilerinin %45 enflasyon varsayımına rağmen sene sonun da ortalama 25 milyar getiri katkısı sağlayabileceği işaret ediliyor. Bu durumda AKBNK hisselerinin ise 2023 yılı başında satın alım talebi gören hisseler olabileceği aktarılıyor.

akbnk-hisse-analizi.png

2022’de süregelen baskıların finansal bankalara aslında görece düşük fonlama ile getirilere yönelik yatırım yapma şansı sunduğu ifade edildi. Akbank’ın ise ani bir faiz artırım senaryosunda dahi diğer bankalara göre avantajlı konumda yer alabileceği aktarıldı. Analistler bankanın 2022 senesi risk maliyetlini 122 baz puan olarak tahmin ediyorlar. Bankanın daha çok maaş müşterileriyle çalışması kapsamında aktif kalitesin yükselteceği ve borsa hisselerinin de pozitif yönde hareket etmeye yatkın olduğu aktarılıyor.

AKBNK Hisse Hedef Fiyat 2023

AKBNK hissesi hedef fiyat 2023 kategorisinde İş Yatırım’dan gelen tahmin hisse sahiplerini heyecanlandırdı. Akbank hissesi için daha önce 16 TL’lik hedef fiyat açıklayan İş Yatırım, AKBNK hissesinin 21 TL hedef fiyata ulaşabileceğini ifade ederek hedef fiyatı artış yönünde güncelledi.

akbank-hisse-tahmini.png

İş Yatırım tarafından paylaşılan verilere göre Akbank’ın 780.751 mn TL mevduat, 54.401 mn TL kar, 74.853 mn TL net faiz getirisi bulunuyor. Bankanın hisse senetleri ise 2022 yılının Aralık ayında satın alım talebine konu olarak yeşil bölgede işleme devam ediyor. %1.11 oranındaki artış değişimini tabloya alan hissenin 2023’te %29 getiri sunabileceği aktarılıyor.

Akbank Temettü 2023 ne zaman

Borsa istanbulda gelir oranı yüksek bir çok hisse yılın belirli dönemlerinde yatırımcılarına belirli oranda kar payı dağıtmaktadır.  Akbank Temettü 2023 ne zaman, akbank temettü tarihi net olarak kesinleşmedi. Akbank Temettü 2022 ne zaman, Akbank temettü 2022 yılında nisan ayının 30 unda hisse başına 0,23 tl verdi. Genel olarak geçmiş verilere baktığımızda nisan ayının son haftasında temettü dağıtımı yapmaktadır.

akbank-hisse-temettu.png

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.