Ekonomi Haberleri

Döviz ve Altın Bu Hafta Kazandırdı, Borsa Kaybettirdi

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinde geçtiğimiz hafta %9,60 oranında değer kaybı yaşanırken; gram altın fiyatında %9,89 oranında, dolar/TL kurunda %10,31 oranında ve Euro/TL kurunda da %9,55 oranında değer artışı yaşandı.

] }

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, eşine az rastlanır bir işlem haftası geride kaldı. Mart ayının son işlem haftasına girilirken, 18 Mart Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 200 baz puanlık faiz artış kararı çıktı ve politika faizi %19 seviyesine yükseltildi.

Bu kararın alınmasından iki gün sonra, daha önce yüksek faizi eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Yaşanan görev değişikliği ile birlikte, dolar/TL kuru seans açılışında Asya piyasalarında 8,47 seviyesini gördükten sonra hafta içinde yukarı yönlü eğilimde dalgalandı ve dolar kuru hafta arasında 8,13 TL seviyesine ulaştı. Dolar kurunda yaşanan sert değer artışları, diğer döviz kurlarına ve altın fiyatlarına da yansıdı.

İlgili Makaleler

Bu Hafta Borsa, Altın ve Döviz Nasıl Hareket Etti?

Oldukça hareketli geçen yurtiçi ekonomi piyasalarının son haftasında, yaşanan değer değişimleri ile birlikte borsa, bu hafta yatırımcısına kaybettirdi, öte yandan döviz ve altın, yatırımcılarına kazandırdı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinde geçtiğimiz hafta %9,60 oranında değer kaybı yaşanırken; gram altın fiyatında %9,89 oranında, dolar/TL kurunda %10,31 oranında ve Euro/TL kurunda da %9,55 oranında değer artışı yaşandı. Yaşanan gelişmeler ile birlikte BIST 100 Endeksi hafta içinde en yüksek 1.491,99 puanı, en düşük 1.256,32 puanı gördükten sonra haftayı 1.382,15 puandan kapattı.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu