Bitcoin (BTC) Haberleri

Döviz, Borsa ve Altın Bu Hafta Yatırımcısına Kazandırdı

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, Mart ayının gelişi ile birlikte sert dalgalanmalar yaşandı ve ekonomi piyasalarında yatırımcıları bu dalgalanmalarda endişe ve sevinç bir arada karşıladı.

] }

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, Mart ayının gelişi ile birlikte sert dalgalanmalar yaşandı ve ekonomi piyasalarında yatırımcıları bu dalgalanmalarda endişe ve sevinç bir arada karşıladı. Zira hafta başında döviz kurlarının, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki artışlara bağlı olarak yükselmesi, küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi ekonomi piyasalarında da altında değer kaybına yol açtı.

Ancak tahvil faizlerindeki gerilemeye bağlı olarak tekrar yükselişe geçen altın, haftalık bazda yatırımcısına kazandırdı. Öte yandan dolar/TL kuru da hafta başında 7,78 ile haftalık zirvesini gördükten sonra düşüşe geçmişti ve bu düşüşler döviz yatırımcılarını endişelendirmişti. Ancak haftalık verilere bakıldığında, bu hafta hem döviz varlıklarının hem altın cinsi varlıkların hem de borsanın yatırımcılarına kazanç sağladığı görülüyor.

Yatırım Varlıklarındaki Artışlar

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinde bu hafta (haftalık bazda) %1,00 oranında, gram altın satış fiyatında %1,09 oranında, dolar/TL kurunda %1,29 oranında ve Euro/TL kurunda da %1,09 oranında değer artışı yaşandı. Yatırım varlıklarındaki artışa paralel olarak artış gösteren BİST 100 Endeksi de hafta boyunca en düşük 1.526,58 seviyesini, en yüksek 1.580,03 seviyesini gördükten sonra bu haftayı %1,00 artış ile 1.557,39 puan seviyesinde kapatmayı başardı. Bir diğer yandan aynı süreçte yatırım fonlarında %0,72 oranında ve bireysel emeklilik fonlarında da %0,17 oranında değer artışı yaşandı. Yatırım fonları arasında, %2,03 kazançla en çok kazandıran fon ise hisse senedi fonları oldu.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu