Ekonomi Haberleri

Dolarda İki Kritik Gündem Takip Ediliyor

Dolar kuru Perşembe günü Merkez Bankası tarafından açılanacak verilere odaklanmışken, faiz kararı öncesinde 8,15 TL seviyesinde yatay seyrine devam ediyor.

] }

Dolar kuru Perşembe günü Merkez Bankası tarafından açılanacak verilere odaklanmışken, faiz kararı öncesinde 8,15 TL seviyesinde yatay seyrine devam ediyor. Bugün ise dolar için yurt içi ve yurt dışında iki kritik gelişme yakından takip ediliyor.

Yurt içinde son günlerde rekor sayılara ulaşan koronavirüs vakaları sonrasında Cumhurbaşkanlığı kabinesi önlem tartışmaları gündemdeki yerini koruyacak. Yurt dışındaki gelişmelerde ise ABD enflasyon verileri yakından takip edilecek. ABD’de üretici fiyatlarında son 9 yılın en yüksek rakamları görülürken tüketici enflasyonunda ise beklenti de son 7 yılın en yüksek seviyesine, yüzde 2,5 oranına ulaşmış oldu.

İki Kritik Gündem Yakından Takip Edilecek

Dolar kuru için Perşembe günü açıklanacak Merkez Bankası’nın faiz kararı beklenirken, aynı zamanda bugün yurt içinde ve yurt dışında yaşanacak gelişmeler de yakından takip ediliyor. Koronavirüs vakalarının artması sonucunda Cumhurbaşkanı Kabinesi bugün toplanıyor ve yeni önlemler de gündeme gelecek.

Saat 15.00’de toplanması beklenen toplantı sonrasında ise açıklama yapılacak. Alınacak önlemlerden dolar kurunun etkilenmesi bekleniyor. Bunun yanında yurtdışında ise ABD enflasyon verileri öne çıkıyor. Son 6 aydır düzenli olarak ABD’de tüketici endeksinde artış görülüyor ve tahvil faizleri de yükselerek dolar endeksinin artmasına neden oluyorlar. Enflasyon beklentisinde tüketiciler son 7 yılın en yüksek rakamına işaret ediyorlar. Bu bakımdan ABD’deki verilerin bugün açıklanması gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolar karşısındaki gücüne de etki edecek.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu