Ekonomi Haberleri

Dolar ve Altında Yeni Haftaya Hareketli Giriş Yapıldı

Koronavirüs salgınının üçüncü dalgaya yönelik endişeler yaratması küresel piyasalar için dolar ve altının hareketlenmesine yol açtı.

] }

Koronavirüs salgınının üçüncü dalgaya yönelik endişeler yaratması küresel piyasalar için dolar ve altının hareketlenmesine yol açtı. Gram altın yeni haftaya 458 lira seviyesinde başlangıç yaptı, dolar ise 8,18 TL seviyesinden işlem görüyor.

İç piyasalarda gram altın 458 TL, çeyrek altın 746 TL, Cumhuriyet altını ise 3072 TL seviyesinden işlemlerini sürdürüyor. Bu konuda uzmanlar ise 21 günlük basit ortalamaya dikkat çekiyorlar. Geçen haftalarda yaşanan yükseliş oranının kar satışlarında destek bölgesi oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu hafta da 21 günlük ortalamanın yer aldığı bölgenin destek alanı olarak alınabileceğini belirtiyorlar. Bu durumun da altın için tekrar negatif baskıyı yaratabileceğini söylüyorlar.

Döviz İşlemlerinde Fed Cephesi Önem Taşıyor

Avrupa bölgesinde geçen haftanın son işlem gününde özellikle Almanya’da ticaret dengesi şubat ayında 19,1 milyar Euro fazlalık oluşmasına rağmen sanayi üretiminin aylık yüzde 1,6 oranında düşüş yaşaması Euro’da olumsuz özellikler olarak görüldü.

Bu yüzden Euro’da şimdilik yatay seyir devam ediyor. Dolar bazında ise ABD’de ÜFE mart ayında piyasa beklentilerini aşarak aylık bazda 0,1 oranında artış gösterdi. Fed açıklamaları da dolar bazında yatıştırıcı etki yarattı ve dolar pozitif görünümünü koruyor. TL karşısında ise doların izleyeceği yol birkaç gün içerisinde yapılması beklenen Merkez Bankası faiz kararları ile belli olacak. MB’nin faiz politikasına devam etmesi halinde dolarda hareketlenme görülmesi tahmin ediliyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu