Ekonomi Haberleri

Dolar Kuru Merkez Bankalarının Kararları Sonrası Sert Düştü

Merkez Bankası Mart ayı PPK toplantısından, karar öncesi oluşan politika faizinde artış beklentisine paralel olarak 200 baz puanlık faiz artış kararı çıktı. Bununla birlikte politika faizi %17’den %19’a yükselmiş oldu.

] }

Küresel ekonomi piyasalarında dün günün en önemli gelişmesi olarak takip edilen ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından çıkan karar ile birlikte dolar/TL kurunda aşağı yönlü hareketlilikler yaşandı.

Fed kararı açıklanmadan önce, yurtiçi piyasalarda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılmasına yönelik Anayasa Mahkemesi’nde dava açılması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik “Katil” açıklamaları sonrası 7,64 bandına kadar yükselen dolar/TL kuru, Fed toplantısından politika faizinin sabit tutulması kararı ile birlikte sert düştü ve 7,50 seviyesinin altını test etti.

Bu bölgeden sonra 7,50 seviyesinin hem üstünde dengelenen dolar/TL kuru için, gözler bugün gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrilmişti. Toplantıdan beklendiği gibi faiz artış kararı çıktı ancak beklenmedik yükseklikte çıktı.

TCMB Beklenen Paralel Faiz Artışına Gitti

Yurtiçi ekonomi piyasalarının gözünü kulağını çevirdiği Merkez Bankası Mart ayı PPK toplantısından, karar öncesi oluşan politika faizinde artış beklentisine paralel olarak 200 baz puanlık faiz artış kararı çıktı. Bununla birlikte politika faizi %17’den %19’a yükselmiş oldu.

Fed kararı sonrası 7,50 seviyesine gerileyen dolar/TL kuru, TCMB’nin politika faizinde 200 baz puanlık artışa gitmesi ile birlikte 7,32 seviyesine kadar geriledi. Piyasalarda, PPK toplantısı öncesinde Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık politika faizi artışına gideceği yönünde beklenti oluşmuştu. Beklentilere paralel şekilde karar çıktı ancak beklenenden yüksek seviyede artış yaşandı.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu