Ekonomi Haberleri

Dolar Kuru İçin Gözler PPK Toplantısında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı, döviz kurları adına takip edilecek.

] }

Türk Lirası da dahil olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki tahvil getirilerindeki artışlara bağlı olarak baskılanmaya devam ediyor. Öte yandan Aralık 2020 döneminden sonra yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar, “ekonomide sıkı duruş” ve “kalıcı fiyat istikrarı” söylemleri sonrası Şubat ayı ortasında 6,90 TL seviyesini altına kadar gerileyen dolar/TL kuru, ekonomi politikalarının sürekliliğine ilişkin endişelerin ortaya çıkmasıyla da değer kazançları yaşadı. Dolar/TL kurundaki yükselişler sonrası kur, 7,50 TL seviyesini güçlü bir destek noktası haline getirdi ve bu hafta yurtiçi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı, döviz kurları adına takip edilecek.

Piyasalarda 100 Baz Puanlık Faiz Artış Beklentisi Oluştu

Dolar kuru 6,89 TL seviyesinden sonra başladığı yükselişlerde geçtiğimiz hafta en yüksek 7,78 TL seviyesini gördükten sonra, Mart ayının ikinci işlem haftasını 7,50 TL seviyesinde kapatmıştı. 18 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında, Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Naci Ağbal’ın göreve gelmesi ile birlikte, Kasım 2020’de 475 baz puanlık ve Aralık 2020 döneminde de 200 baz puanlık faiz artış kararı alınmıştı. Bu kararların etkisi ile birlikte dolar kuru üzerindeki baskı kalkmış ve kur gerilemeye başlamıştı. Bu hafta öngörüldüğü gibi 100 baz puanlık olası politika faiz artışı ile birlikte dolar kurunun seyri takip edilecek.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu