Bir Yıl Sonra Dolar/TL Ne Kadar Olacak? Merkez Bankası Anket Sonuçlarını Açıkladı!

Bir Yıl Sonra Dolar/TL Ne Kadar Olacak? Merkez Bankası Anket Sonuçlarını Açıkladı!

Haziran ayı için piyasa katılımcıları anketini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıkladı. Katılımcıların cari yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 17.57 TL idi. Bu anket döneminde ise 18.89 TL oldu. 12 ay sonrası için döviz kuru beklentisi aynı anket döneminde sırasıyla 18.47 TL ve 20.70 TL olarak gerçekleşmiş bulunmakta. İşte haberin detayları...

Yıllık Enflasyon Tahmini

Katılımcıların cari yıl sonunda tüketici enflasyonu (TÜFE) tahmini bir önceki anket döneminde yüzde 57.92’ ydi. Bu anket döneminde ise yüzde 64.59 olarak belirlenmiş bulunmakta. 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 33.28 olmasına rağmen bu anket döneminde yüzde 37.91 olarak gerçekleşti. 24 ay sonrası için TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 19.54 ve yüzde 22.04 olarak belirlendi.

GSYH Büyüme Tahminleri

Katılımcıların GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 3.3 tü. Bu anket döneminde yüzde 3.5 olarak gerçekleş bulunmakta. GSYH için 2023 yılı büyüme tahmini ise bir önceki anket döneminde yüzde 4.0’ tü. Bu anket döneminde ise belirlenen yüzde 3.8 olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.