Ekonomi Haberleri

Dolar Güçlendi, Altın Fiyatları Geriledi

Yurtiçi ekonomi piyasalarında 22 Mart tarihinden bu yana sert hareketlilikler yaşanıyor ve dolar/TL kuru bu hareketliliklerde yukarı yönlü ivmelenmeler ile başı çekiyor

] }

Yurtiçi ekonomi piyasalarında 22 Mart tarihinden bu yana sert hareketlilikler yaşanıyor ve dolar/TL kuru bu hareketliliklerde yukarı yönlü ivmelenmeler ile başı çekiyor. Öte yandan küresel ekonomi piyasalarında da hareketlilikler yaşanıyor ve küresel piyasalarda yaşanan bu hareketliliklerde de ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri etkin rol oynuyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri, 2021 yılının zirve noktasına ulaştı ve tahvillerdeki sert yükseliş ile birlikte küresel piyasalarda güçlenen dolar karşısında ons altın 1.690 dolar seviyesinin altına geriledi. Yurtiçi piyasalarda sert değer kayıpları yaşayan Türk Lirası karşısında yükselişe geçen gram altın fiyatları, küresel piyasalarda ons altının daha sert değer kaybetmesi ile gerileme yaşadı. Dolar/TL kurundaki hızlı artışı, ons altın fiyatlarındaki düşüş dengeledi ve gram altın yeni günde %0,27 oranında değer kaybetti.

Dolar Karşısında Ons ve Gram Altın

ABD kanadında Pazartesi günü 2,3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvil alımı gerçekleştirildi ve 266,5 milyar dolarlık şirket tahvil aldı. AMB’nin tahvil alımlarında bir değişiklik yaşanmazken, Almanya 10 yıllık tahvil faizlerinde gün içinde 3 baz puanlık artış yaşandı. ABD 10 yıllık tahvillerindeki artış ile dolar ikinci günde de artışlarını sürdürdü ve ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinde 10 baz puanlık artış yaşandı. Buna bağlı olarak güçlenen dolar karşısında ons altın 1.690 doların altına geriledi, yurtiçi piyasalarda ons altına paralel olarak değer kaybeden gram altın da 450 TL seviyelerinde dengelendi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu