Sıkça Sorulan Sorular

Chainlink Wrapped Bitcoin Dai Aave Uniswap yearn.finance Compound Gnosis Synthetix (SNX) Uma

Merkezi olamayan Finans (ya da kısa ismi DeFi), blockchain ağları altyapısıyla inşa edilmiş bir çok finansal uygulamalar algoritmasına verilen isimdir. 

. Defi, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir sistem olup bir grup finansal işlemi içerisine almaktadır. Bu sistem ile internet kullanımı söz konusu olarak borç verme, ödünç alma ya da diğer bankacılık işlemlerin yapılabilmesine imkan sağlamaktır. Defi’nin çalışma prensibi oldukça kolaydır. Bunun için bu platform üzerine hesap oluşturulmasına da gerek yoktur.

Defi ile dünyanın her yerine hızlı ve güvenli bir şekilde para transferi yapılabilmektedir. Defi’nin altcoinleri değerlendirebilme ve takas edebilme imkanı sunduğu da bilinmektedir. Sahip olunan bir varlık token haline getirilerek değeri arttırılabilecek ya da transferi sağlanabilecektir. Kurulan bu sistem üzerinden kullanıcılar birbirlerinden borç alabilmekte ya da verebilmektedir.

Altcoin Haberleri

DeFi ( Merkezi Olmayan Finans) Nedir?

Defi, merkeziyetsiz ve finansal olan tüm işlemlere kısaca verilen addır. Defi sisteminin en önemli özelliği herhangi bir otonom yapıya bağlı olmayışıdır. Bitcoin, Ripple ve Ethereum gibi para birimlerinin de herhangi bir merkezi bulunmadığı için birer Defi sistemi örneği olduğu söylenebilecektir.

Defi, merkeziyetsiz ve finansal olan tüm işlemlere kısaca verilen addır. Defi sisteminin en önemli özelliği herhangi bir otonom yapıya bağlı olmayışıdır. Bitcoin, Ripple ve Ethereum gibi para birimlerinin de herhangi bir merkezi bulunmadığı için birer Defi sistemi örneği olduğu söylenebilecektir. Ancak Defi sistemini yalnızca para gönderme ya da alma ile sınırlı olmayıp tüm finansal işlemleri içerisine alabilmektedir. Defi sistemi üzerinden kredi çekme, kredi verme, merkeziyetsiz borsa işlemleri, alışveriş gibi pek çok işlem yapılabilmektedir.

Defi Nasıl Çalışır?

Defi nedir kripto dünyası tarafından sorgulanan bir konu içeriğidir. Defi, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir sistem olup bir grup finansal işlemi içerisine almaktadır. Bu sistem ile internet kullanımı söz konusu olarak borç verme, ödünç alma ya da diğer bankacılık işlemlerin yapılabilmesine imkan sağlamaktır. Defi’nin çalışma prensibi oldukça kolaydır. Bunun için bu platform üzerine hesap oluşturulmasına da gerek yoktur.

Metamask ya da benzeri ürünü bulunan yatırımcılar bu sistemi kullanabilir. Yalnızca Ethereum üzerindeki işlemlerin ücretini ödemek için ETH cüzdana sahip olunması gereklidir. Defi fiziksel erişime ihtiyaç duymamaktadır. Bu sistem için yalnızca bir yönetilecek bir hesabın bulunması ve internet bağlantısının var olması yeterli olabilecektir.

Defi Coinler hangileri

En popüler defi coinleri yukardaki listede yer alan coinlerdir.

Defi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Defi sistemi merkeziyetsiz oluşunun yanı sıra işlemlerin belirli bir algoritma üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayacaktır. Yani bu sistem sayesinde milyonlarca cihaz aynı formülü kullanmak durumunda kalacaktır. Defi sistemine herhangi bir merkezi müdahalenin yapılması mümkün değildir. Sistem kullanıcıları sayesinde bu sistem düzenli bir şekilde çalışmasını sürdürebilecektir. Defi sisteminin avantajları şu şekilde sıralanabilecektir;

 • Kullanıcılar bu sistem üzerinden borç alıp verebilecektir.
 • Merkeziyetsiz borsalar ortaya çıkmıştır.
 • Paraya dayalı bankacılık sistemleri Defi sistemi sayesinde kullanılmaya başlanmıştır.
 • Defi sistemi sayesinde birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır.
 • Bazı projeler için fon toplanması mümkün olabilmektedir.
 • Yeni çıkan finans uygulamaları Defi sistemi üzerinden deneyimlenebilmektedir.
 • Kayıtlar herkese açık bir şekilde tutulabilmektedir.
 • Bilgisayar üzerinden saklanan bu verilere erişememe durumu söz konusu değildir
 • Defi sayesinde herhangi bir merkeze bağlantı olmaksızın yürütülen finans hizmetleri daha özgür olabilmiştir.
 • Bu sisteme dış müdahale söz konusu olmayacaktır.

Defi’nin Dezavantajları Nelerdir?

Defi sistemi henüz çok yeni olduğu için geleneksel finans anlayışını değiştirme ortamı halen oluşmamıştır. Bu sistemde halen açıklar bulunmaktadır. Dünyada henüz Defi sistemini kullanan sayısı oldukça azdır. Bu nedenle tanınabilirliği konusunda birtakım çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duymaktadır. İkinci bir Defi sistemi sorunu ise, verilerin yeterli olarak saklanamayışıdır. Oldukça fazla olduğu bilinen veri sistemini saklamak için henüz kaliteli bir altyapısı bulunmamaktadır.

Defi Nerelerde Kullanılır?

Defi’nin zaman içerisinde geleneksel finansal yöntemlere göre daha etkin bir hizmet sunacağı düşünülmektedir. Defi kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilecektir;

 • Defi ile dünyanın her yerine hızlı ve güvenli bir şekilde para transferi yapılabilmektedir.
 • Defi’nin altcoinleri değerlendirebilme ve takas edebilme imkanı sunduğu da bilinmektedir. Sahip olunan bir varlık token haline getirilerek değeri arttırılabilecek ya da transferi sağlanabilecektir.
 • Kurulan bu sistem üzerinden kullanıcılar birbirlerinden borç alabilmekte ya da verebilmektedir.

DeFi, borçlanma, borç verme ve bankacılık hizmetlerini temel alan Ethereum altyapısıyla kurulmuş açık, izin şartı olmayan ve blok zincirle bağlanmış finansal ürünler sistemidir.

Önemli Detaylar

 • DeFi, Ethereum altyapısı ile kurulmuş bir grup finansal araçlar için kullanılan bir kavramdır.
 • DeFi, blockchain ve merkezi olmayan dijital finansın en hızlı büyüyen alanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkezi olamayan Finans (ya da kısa ismi DeFi), blockchain ağları altyapısıyla inşa edilmiş bir çok finansal uygulamalar algoritmasına verilen isimdir. 

Daha derine inemek gerekirse Merkezi olmayan Finans kavramı, Tüm insanların kullanımına açık olup ve merkezi bir otoriteye bağlı olmadan faal işlemlerde bulunan açık kaynaklı, herhangi bir izine tabii olmayan ve şeffaf özelliğe sahip finansal hizmeti yaratmayı hedefleyen bir yapıdır.

DeFi ve Açık Bankacılık arasındaki fark nedir?

Geleneksel bankacılık hizmeti 3. parti finans yazılımları ile oluşturulmuş APİ’ler aracalığıyla güvenli bankacılık sistemidir.

Bu sistemden kaynaklı bankalar ve banka olmayan diğer finansal kurumların arasındaki hesaplar, veriler birbirlerine bağlanabilmektedir. En temelde mevcut sistemden kaynaklı geleneksel finansal sistemleri dahilinde olarak yeni bir çok ürün ve hizmet türleri sunabilmektedir. 

 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu