] }
Coin HaberleriNedir?

DeFi ( Merkezi Olmayan Finans) Nedir?

DeFi, borçlanma, borç verme ve bankacılık hizmetlerini temel alan Ethereum altyapısıyla kurulmuş açık, izin şartı olmayan ve blok zincirle bağlanmış finansal ürünler sistemidir.

Önemli Detaylar

  • DeFi, Ethereum altyapısı ile kurulmuş bir grup finansal araçlar için kullanılan bir kavramdır.
  • DeFi, blockchain ve merkezi olmayan dijital finansın en hızlı büyüyen alanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkezi olamayan Finans (ya da kısa ismi DeFi), blockchain ağları altyapısıyla inşa edilmiş bir çok finansal uygulamalar algoritmasına verilen isimdir. 

Daha derine inemek gerekirse Merkezi olmayan Finans kavramı, Tüm insanların kullanımına açık olup ve merkezi bir otoriteye bağlı olmadan faal işlemlerde bulunan açık kaynaklı, herhangi bir izine tabii olmayan ve şeffaf özelliğe sahip finansal hizmeti yaratmayı hedefleyen bir yapıdır.

DeFi ve Açık Bankacılık arasındaki fark nedir?

Geleneksel bankacılık hizmeti 3. parti finans yazılımları ile oluşturulmuş APİ’ler aracalığıyla güvenli bankacılık sistemidir.

Bu sistemden kaynaklı bankalar ve banka olmayan diğer finansal kurumların arasındaki hesaplar, veriler birbirlerine bağlanabilmektedir. En temelde mevcut sistemden kaynaklı geleneksel finansal sistemleri dahilinde olarak yeni bir çok ürün ve hizmet türleri sunabilmektedir. 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.