Bitcoin (BTC) Haberleri

Çinli Bitcoin Madencileri Ekipman Kıtlığı Yaşamaya Başladı

Reuters tarafından yapılan habere göre, cihaz sayısındaki azalma, ekipman fiyatlarının artmasına neden oldu.

Bitcoin madenciliğinde başkent haline gelen Çin, ekipman kıtlığı yaşamaya başladı. Reuters tarafından yapılan habere göre, cihaz sayısındaki azalma, ekipman fiyatlarının artmasına neden oldu.

Bitcoin ağında bulunan hash oranının yüzde 50’si Çin’deki dev maden tesislerinden sağlanıyor. Madenciler arasındaki rekabetin artması, blok üretiminin zorlaşmasına neden oluyor. Madenci sayısının da günden güne artıyor olması, piyasada kıtlık yaşanmasına yol açıyor.

Maden Üretecek Ekipman Kalmadı

Reuters tarafından bugün itibariyle yapılan haberde, bitcoin madencileri için ürün satan firmalar üretim alanında sorun yaşıyor. Innosilicon adlı bir firma sahibi olan Alex Ao, “Maden cihazı üretmeye yetecek kadar çipimiz kalmadı.” açıklamasında bulundu.

Bu tip şirketler maden cihazı üretmek için kullanmış oldukları çipleri Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ve Samsung Electronics Co. gibi dev markalardan alıyor. Alex Ao bunların bireysel tüketiciye yönelik üretim yapmaya başladığını iletti. Alex Ao, bu markaların, yeteri kadar çip üretmediğini de ekledi.

Madenciler Arası Rekabet Arttı

Yaşanan değişimlerin bir tek arz açısından değil, talep açısından da hissedildiği göze çarpıyor. Bitcoin fiyatının artması, madencilerin daha fazla para kazanması anlamına gelirken, BTC’nin 30 bin dolar üstüne çıkması da madenciliğe yönelimin artmasına neden oluyor. GMR şirketinin CEO’su Gordon Chen konuyla ilgili olarak, “Altın fiyatı yükselirse gidip daha fazla kürek alırsınız. Süt fiyatı yükselince daha fazla ineğiniz olsun istersiniz.” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam