] }
Bitcoin Haberleri

Çin’de Üç Bitcoin Madeni Yok Oldu

Çin’in uzak bir bölgesi ve dünyanın Bitcoin madenciliği başkenti olan Sichuan’da en az üç Bitcoin madeni yapılan merkez mevcut. Bol miktarda hidroelektrik nedeniyle yağmur mevsimi sırasında ucuz elektrik alan madenciler için burası çok cazip. Ancak son üç gün boyunca şiddetli yağmur devam etti ve taşan nehirler sele yol açtı.

Bir madenci WeChat üzerinde yerel medyaya yaptığı açıklamada “Su ikinci kata kadar yükseldi, tüm müşterilerimin maden makinaları su altında kaldı. Bu doğal bir felakettir, müşterilerimden özür dilemek zorunda kaldım.” dedi.

“Bildiğim kadarıyla, ben de dahil olmak üzere üç maden çiftliği zarar gördü. Sel benim madenimde 100’den fazla maden makinesini sular altında bıraktı. Üç katlı iki rafı yıktı ve 1 milyondan fazla Yuan kayıp verdik.” Yollar sel ve toprak kayması nedeniyle engellendiğinden, hasarın boyutunu tahmin etmek zor.

Çin’de Üç Bitcoin Madeni Yok Oldu
Çin’de Üç Bitcoin Madeni Yok Oldu

Aynı alan geçen yıl da benzer bir felaket yaşamış ve yüzlerce ASIC ve GPU zarar görmüştü. Nehrin çevresi elektriği daha ucuz hale getirdiği için civarda benzer maden çiftlikleri olup olmadığı da belli değil ve bu nedenle zararın maliyeti de değişebilir. Sel çok yeni olduğu için durumun ne zaman normale döneceği ya da dönüp dönemeyeceği de tam olarak bilinmiyor.

Bitcoin’in fiyatı bugün yaklaşık % 10 oranında düştü, ancak bunun Çin’de yaşanan bu olay ile ilişkili olup olmadığı belli değil. Eğer öyleyse, o zaman muhtemelen etkilenen madencilerin maliyetleri karşılamak için para sattıkları ve bu sayede Bitcoin’in değerinin düştüğü söylenebilir. Daha dün 11.000 dolar sınırında dolanan Bitcoin dün akşamdan bu sabaha kadar başlayan bir düşüş dalgası sonucunda 10.000 doların altına kadar indi.

Kaynak: Trustnodes

blank

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu