Bitcoin (BTC) Haberleri

Çin Bitcoin Fiyatındaki Artış Yüzünden Endişe Duyuyor!

Çinli yetkililer, kripto para kullanan vatandaşların, yurt dışına para transferi yapmasından endişe duyuyor.

] }

Bitcoin fiyatındaki artış, Çin Devlet Döviz İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Xuan Changneng tarafından yorumlandı. Changneng, uluslararası para transferlerinde bu artışın sorun yaratmaya başladığını söyledi. Çinli yetkililer, kripto para kullanan vatandaşların, yurt dışına para transferi yapmasından endişe duyuyor. Bu durumda kripto para kullanan vatandaşlara bir yasaklama gelebilir!

Çin hükümeti, sermaye çıkışı alanında katı kurallar uygulamaya devam ediyor. Ülke içerisinde eşten – eşe (P2P) metodu ile işlem yapan kullanıcılar bulunuyor. Bu kullanıcılar kuralları kendilerine göre esnetebiliyor. Dolayısıyla yurt dışına yapılan kaçak para transferleri de kuralların esnetilmesinden kaynaklanıyor.

İlgili Makaleler

Bitcoin Hızlı ve Ucuz

Devlet Döviz İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Changneng, kripto para kullanımı nedeniyle sermaye takibinin zorlaştığını söyledi. Yurt dışına para transferi yapmak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğunun kripto para kullandığını dile getirdi. Bu kişilerin “anonim, hızlı ve ucuz” olmasından ötürü kripto para tercihi yaptığına dikkat çekti.

Ülkede, kripto para ticaretine bu sebeplerden ötürü her an bir kısıtlama getirebilir. Bu durumda kullanıcılar transferler için yurt dışındaki platformlara yönelme ihtiyacı duyabilir. Changneng’e göre para transferlerini “tespit edip takip etmek bir hayli zor.” olacak.

Herhangi Bir Regülasyon Yok

Yerli kripto para kullanıcıları, P2P gibi metotlar aracılığıyla ellerindeki kripto paraları Bitcoin’e dönüştürüyor. Dönüştürdükten sonra da kripto para platformlarına transfer yapıyorlar. Dolayısıyla döviz karşılığında pek çok Bitcoin satış işlemi gerçekleşiyor. Bu da Çin’de bulunan hesaplarda para tutulmasını engelliyor.

Döviz İdaresinden Changneng konuyla ilgili olarak, “Kripto para konusunda henüz bir regülasyon bulunmuyor. O yüzden onların Döviz İdaresince denetlenmesi çok güç.” yorumunda bulundu.

Damla

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Damla, 2014 yılından bu yana yazarlık, editörlük, content ve digital marketing ile uğraşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu