Bitcoin (BTC) Haberleri

BTC Madencilerinin Satış Tavrı Değişti

Analistlere göre Bitcoin’in son 1 aylık süreci verimsiz geçirmesinin arkasındaki en önemli etken ise Bitcoin madencilerinin oluşturduğu satış baskılarından kaynaklandı.

] }

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 13 Mart tarihinde 61 bin 800 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmış olsa da yine de Mart ayını genel tabloda olumsuz bir şekilde geçirdi. Analistlere göre Bitcoin’in son 1 aylık süreci verimsiz geçirmesinin arkasındaki en önemli etken ise Bitcoin madencilerinin oluşturduğu satış baskılarından kaynaklandı.

Ancak Bitcoin fiyatının geçtiğimiz hafta arasında toparlanmaya başlaması ve ardından yeni haftaya da yükselişler ile girmesi, Bitcoin madencilerinin tavrının değişmesini sağladı ve madenciler satış pozisyonundan bekleme pozisyonuna geçti. Bu durumun 2021 yılında iki büyük örneği yaşanmıştı ve bu durum meydana geldiğinde Bitcoin önce 21 Şubat tarihinde ardından, 13 Mart tarihinde tüm zamanların rekoruna ulaşmıştı. Madencilerin tekrar Bitcoin satışlarını durdurması ile Bitcoin fiyatında ne gibi değişiklikler olacağı merak ediliyor.

Arz Talep Dengesi Yeniden Oluşmaya Başladı

Lider Bitcoin, Aralık 2017 döneminde 20 bin dolar rekorunu kırdıktan sonra o dönemde Bitcoin madencileri hızla Bitcoin’de satış pozisyonuna geçmişti ve madenciler her yeni günde on binlerde Bitcoin’i ellerinden çıkarmıştı. Bu durum sonrasında Bitcoin 3 yıllık süreçte 3 bin 700 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

Fakat şimdilerde Glassnode verilerine göre madencilerin tekrar Bitcoin’leri satmak yerine ellerinde tutmaya başladığı görülüyor. Madencilerin pozisyon değişmesi ile birlikte Bitcoin arzında azalma yaşandı ve bu durum BTC fiyatına artı yönlü etki etti. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, durumun “Arz – talep dengesinin iyileşmeye başladığı” anlamına geldiğini ifade etti.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu