Ekonomi Haberleri

Borsalarda Bu Hafta Yükseliş Sürdü, Yatırımcılar Kazandı

Borsa İstanbul kapsamında işlem görmekte olan hisse senetlerinin haftalık baz kapsamında yüzde 1,19 oranında değer kazandıkları görülüyor.

] }

Bir işlem haftası daha geride kalırken bu haftanın borsa verilerine bakıldığında Borsa İstanbul kapsamında işlem görmekte olan hisse senetlerinin haftalık baz kapsamında yüzde 1,19 oranında değer kazandıkları görülüyor. Borsa yatırımcıları kazanırken altın ve Euro yatırımcıları ise değer kaybettiler. Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde en düşük oran yüzde 1,491,13 ve en yüksek oran da 1,533,66 puan bazında gerçekleşti. Bu kapsamda haftayı bir önceki kapanışa göre yüzde 4,80 oranında artış yaşayarak 1,541,98 puan üzerinden borsa tamamlamış oldu.

Borsa kapsamında yatırım fonlarına bakıldığında bu hafta yüzde 0,76, bireysel emeklilik fonlarında ise yüzde 0,59 oranında artış meydana geldi. Yatırım fonları dahilinde kategoriler temel alındığında ise en çok kazandıran yüzde 2,58 oran ile hisse senetleri olduğu görülüyor.

Avrupa Borsalarında Düşüş Yaşandı

BIST 100 endeksi artış yaşarken Avrupa borsalarında ise düşüş görüldü. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinin yeniden yüzde 1,6 seviyesine çıkması devamında yatırımcı duyarlılığı üzerinde baskı meydana geldi ve Avrupa borsaları son işlem gününde düşüş yaşadılar. Turizm ve seyahat şirketlerinin hisselerinde oluşan satış sonrası endeks kapsamında Stoxx Europe 600 yüzde 0,78 oranında azalma yaşayarak işlem haftasını 408,68 puandan kapatmış oldu. Stoxx 600 seyahat ve eğlence endeksinde günlük bazda yüzde 3,80 oranında meydana gelen değer kaybı ise piyasaların dikkatini çekerek bu durumun salgın yüzünden devam etmekte olan seyahat kısıtlamalarına bağlı olduğunu düşündürdü.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu