Ekonomi Haberleri

Borsada T, T+1 ve T+2 Ne Demek?

Borsada T1 ve T2 kelimeleri alınan hissenin kaç gün sonra geri satılabileceğini belirten kısaltmalardır. Satın aldığınız hissede T1 yazdığında 1 gün sonra, T2 yazıyor için 2 gün sonra elindeki hisseyi satabilirsiniz.

] }

Borsa sık kullanılan ekonomik yatırımlardan birisidir. Ekonomik yatırım araçları arasında en eski sistemlerden biri olan borsada başarıya ulaşmak için bilinmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Borsaya yeni giren şirketlerin veya kişilerin karşılarına sık çıkacak sembollerden birisi ‘’T’’ sembolüdür. Peki borsada T sembolü ne demektir? Borsada T sembolünün anlamı takas yapmaktır. Hisse senedi ile paranın takasını temsil eder. Yanında bulunan semboller ise zaman yani günü temsil eder. Borsada işlem yapmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli terimler arasında yer alır.

borsada t, t+1 ve t+2 ne demek? 2

Borsada T+1 Neyi Gösterir?

Borsa işlemleri sırasında hisse senedi satışı sonrasında para bakiyesi bölümü T1 şeklinde görünecektir. Bu sembolün borsadaki anlamı ise hisse senetti satışından sonra paranızı 1 gün içerisinde çekebileceğini gösterir. T1 sembolünün yanındaki bakiyesi çekebileceğiniz para tutarını gösterir.

Eğer takas işlemi yani hisse senetti satış işlemi sonrasında T+1 şeklinde ifade kullanılır ise bu durum alınan hissenin aynı gün içerisinde tekrar satıldığını ifade eder.  Borsada T+1 sembolü ödeme günü ve yapılan işlemi göstermektedir.

borsada t, t+1 ve t+2 ne demek? 3

Borsada T+2 Nedir?

Borsadaki sembolleri bilmek yapılan işlemleri anlamanın en kolay yollarından biridir. Karışık görünse bile borsa oldukça basit bir dizilime sahiptir. Borsada T+2 sembolü ile T+1 sembolü arasında herhangi bir farklılık mevcut değildir. T+2 sembolü paranın 2 gün içerisinde yatıracağını ifade etmekte kullanır. Borsadaki T ile başlayan çeşitli semboller bulunur.

Bunlardan bir tanesi T3’dür. T+3 sembolü genellikle fon işlemlerinde kullanılır ve paranın hesaba geçmesinin 3 gün içerisinde gerçekleştireceğini ifade eder. Diğer bir sembol ise T0’dır. Borsa işlemleri için kullanılan aracı kurumların para transfer işlemini aynı gün içerisinde gerçekleştireceğini ifade eden sembol T0’dır. Bu kurumlar aynı gün içerisinde para transferi gerçekleştirmesine rağmen komisyon talebinde bulunabilirler.

Borsada Brüt Takas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa işlemlerinde sık karşılaştığımız T1 sembolü brüt takas işlemini temsil etmektedir. Bu işlemde önemli olan noktalardan birisi hisse senetti sonrasında paranın hesabınıza 1 gün geçmesidir. T + paranın ancak T+ gün sonra kullanılabileceğini ifade eder. Paranın hesaba geçmesi 1 gün sürdü ise hesaba geçtikten bir gün sonra kullanıma uygun hale gelebilir demektir.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu