Boeing Siparişlerinde Büyük Düşüş

0

Adı 2018’in sonunda ve 2019’un başında iki ölümlü kazaya karşıan Boeing firmasının siparişleri 2019 yılında inanılmaz bir düşüş gösterdi. Bir önceki yıla oranla %77 oranındaki bu düşüş şirketin içindeki çalkantıları ve bazı üst düzey yöneticilerin istifalarının da sebebi.

Sadece 54 Adet Sipariş

2019 yılı içinde %77 azalarak 246 adede inen sipariş sayısı yıl içinde yapılan iptal ve değişimlerden sonra net 54 adede indi. Bu adet şirketin son 11 yıl içindeki en düşük sipariş adedi oldu. 2018 yılıyla karşılaştırıldığında, alınan 893 net siparişten sonra bu durum gerçekten bir çöküş olarak nitelendiriliyor. İşin daha da önemli boyutu 2019 yılında sipaiş edilen ancak 2020 yılında teslim edilme ihtimali düşük olan uçak adetleri de göz önüne alındığında Boeing ‘in net siparişinin -87 olacağı belirtiliyor. Bu da bariz bir şekilde zarar anlamına gelmekte.

Airbus mı, Boeing mi?

Yıllardan beri süregelen ve uzun süre boyunca Boeing’in üstünlüğü ile geçen pazar hakimiyetinin de yavaş yavaş Airbus tarafına kaydığı görülüyor. Ancak bu durumun sadece Boeing’in yaşadıkları ile değil Airbus ve Boeing uçakları arasındaki inanılmaz teknoloji farklarından da meydana geldiği tahmin ediliyor. Airbus neredeyse tamamı bilgisayar destekli uçaklar üretirken Boeing ise hala mekanik öğelere uçaklarında yer veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.