Altcoin Haberleri

Bitcoin Yıllık Enerji Tüketim Değeri Düştü! BTC Fiyatı Artar mı?

2022 senesi Haziran ayı içerisinde Bitcoin için değer kayıpları gündemdeydi. BTC’nin fiyatında gözlemlenen düşüş aynı şekilde enerji tüketim şartlarında da gözlemlendi

2022 senesi Haziran ayı içerisinde Bitcoin için değer kayıpları gündemdeydi. BTC’nin fiyatında gözlemlenen düşüş aynı şekilde enerji tüketim şartlarında da gözlemlendi. Bitcoin enerji tüketim verileri son haftalar içerisinde geriledi. İşte detaylar…

BTC Madenciliği ve Enerji Tüketimi

Digiconomist.net isimli web sitesinde paylaşılan açıklamaya göre, Bitcoin projesine yönelik senelik elektrik kullanımı, geride bıraktığımız son haftalar bazında üçte birden daha fazla azaldı. Birçok kesim tarafından, özellikle aktivistler tarafından eleştirilen yüksek enerji tüketimi, Bitcoin madencilik işlemlerinden kaynaklanıyordu.

Bitcoin madencilik işlemlerinde, madenciler karmaşık bir dizi algoritmayı çözerek Blockchain’de BTC için gerçekleşen işlemleri doğruluyorlar. Doğrulama kapsamında ise ödüller kazanarak gelir elde ediyorlar. Algoritmaların çözümü ise fazla enerji tüketimine sebep olan cihazlarla yapılıyor.

Bitcoin Enerji Tüketimi Ne Kadar Düştü?

BTC için senelik enerji tüketimi 11 Haziran tarihinde ortalama 204 terawatt/saat olarak açıklanmıştı. 23 Haziran 2022 tarihine gelindiğinde ise bu değerin senelik 132 TWH’ye gerilediği belirtildi. Düşüşe rağmen kripto para piyasasının liderini üretmek için oldukça büyük bir enerji gerekiyor. Bitcoin üretimi için gerekli olan senelik enerji harcaması, Arjantin’in tüketimine eşit olduğu ifade ediliyor.

Bitcoin Enerji Harcamasında Düşüş İyi mi Kötü mü?

Temel anlamda bakılacak olursa BTC enerji harcamaları, BTC fiyatlarına endeksli şekilde hareket eder. Örneğin BTC ne kadar değerli hale gelirse, madencilerin işlem düzeyleri, teşvikleri ve satın aldıkları üretim cihazı adetleri de o kadar artıyor. BTC enerji tüketimindeki düşüş, çevre dostu bir imaj çizmesine rağmen fiyat değerine yönelik riskleri ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatında Son Durum Ne?

BTC, 25.06.2022 tarihinde saat 12:58’i gösterirken %2.99 oranında değer kazanımını korudu. 21.415 dolardan işlem gören BTC, son 24 saat içerisinde en yüksek fiyatını ise 21.520 dolar olarak tabloya yansıtmıştı. 21.415-21.520 dolar bandı arasına ise son 24 saatte kayda aldığı en düşük fiyat olan 20.794 dolar seviyesinden çıkış yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam