Kripto Para HaberleriBitcoin (BTC) Haberleri

Bitcoin ve Altın Karşılaştırmasında Son Durum Nedir, Hangisi Söz Sahibi?

Bitcoin’in piyasa değeri de bu kapsamda altının piyasa değeri ile karşılaştırılıyor. Özellikle yatırım yapmak isteyenler Bitcoin ve altın arasında kalıyorlar.

] }

Bitcoin’de özellikle son dönemlerde görülen önemli artış sonrasında fiyatının çok yüksek seviyelere gelmesi bir süredir kendisinin altın ile karşılaştırılmasına neden oluyor. Pek çok kesim ve yatırımcılar tarafından artık para değil, dijital altın birimi olarak görülmeye başlanan Bitcoin’in piyasa değeri de bu kapsamda altının piyasa değeri ile karşılaştırılıyor. Özellikle yatırım yapmak isteyenler Bitcoin ve altın arasında kalıyorlar.

Güncel verilere bakıldığında altının piyasa değerinin ortalama 11 trilyon dolar olduğu görülüyor. Altının güncel piyasa değeri temel alındığında ise Bitcoin’in piyasa değeri altının toplam piyasa değerinin yüzde 10’una tekabül ediyor.

Altın ve Gümüş Karşısındaki Durumu

Geçen haftalarda tarihinde ilk kez 1 trilyon dolar piyasa değerini aşmış olan BTC, bir süredir bu seviyesini koruyor ve son hamlesi ile birlikte 1,5 trilyon dolar bandını da geride bıraktı. Kripto para temel olarak 2 trilyonu hedeflerken ikinci konumda olan ETH de 250 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Ancak bu durum altının piyasa değerinin şimdilik çok altında görülüyor.

Gümüş tarafına bakıldığında ise Bitcoin yüzde 69’luk oran ile gümüşün toplam piyasa değerine yaklaşmaya oldukça yakın. Özellikle hızlı yükselişini sürdürmesi kapsamında Bitcoin’in kısa sürelerde gümüşü yakalayacağı tahmin ediliyor. Yorumculara göre ise altının toplam piyasa değerini yakalaması için Bitcoin kısa vadede başarılı olamayabilir ve altını yakalayıp değerinin üzerine çıkması uzun bir zaman alabilir.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu