Bitcoin (BTC) Haberleri

Bitcoin Tükettiği Elektrik ile Ülkeleri Geride Bırakıyor

Yapılan araştırma sonucuna göre BTC yıllık 121,05 teravatsaat elektrik tüketimi ile Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri geride bıraktı.

] }

Bitcoin özellikle son zamanlarda kendinden sıklıkla bahsettirmeye devam ediyor. Yapılan araştırma sonucuna göre BTC yıllık 121,05 teravatsaat elektrik tüketimi ile Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri geride bıraktı. Bitcoin için tüketilmekte olan yıllık elektrik oranı ayrıca Türkiye’nin yüzde 40’ına karşılık geliyor. Bitcoin madenciliği için kullanılmakta olan elektrik miktarı bu açıklama ile rekor seviyelere ulaştı.

Bilindiği gibi Bitcoin sisteminde yapılmakta olan tüm işlemler kripto para birimine bağlı bilgisayarlardan oluşmakta olan büyük bir bilgisayar ağı tarafından yönetiliyor. Sistemde elektrik tüketime sebep olan temel durum ise madenci olarak adlandırılan ve coin üreten kimseler oluyor. Gelişmiş yüksek kapasitedeki bilgisayarlar sürekli olan bu işlemleri yapmak zorunda olduklarından yoğun şekilde elektrik tüketiliyor.

Yıllık Tüketim Ülkelerden Fazla

Cmabridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Bitcoin üretimi için harcanmakta olan elektrik miktarı yıllık 121 teravatsaat olarak belirlendi. Bu oran ise 10 milyon nüfusa sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yıllık elektrik tüketimini fazlasıyla geçiyor. Aynı şekilde Arjantin’in de yıllık elektrik tüketimine denk geliyor. Bu harcama oranlarında Bitcoin’in önünde ise Norveç ve Ukrayna gibi ülkeler yer alıyor. Türkiye’deki veriler göz önüne alındığında ise yıllık toplam elektrik tüketiminin yüzde 40’ına denk geliyor.

Ancak veriler 2020 yılını kapsadığından son zamanlardaki Bitcoin’in popülerliği arttığı için 2021 yılında bu tüketimin çok daha fazla artış göstermesi tahmin ediliyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu