Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin haram değildir.

Bitcoin helaldir.

Bitcoin Haberleri

Bitcoin Haram mı?

Bu yazımızda müslüman yatırımcıların en çok önem verdiği konulardan biri olan bitcoin haram mı,Bitcoin caiz mi İsmailağa,bitcoin caiz mi? – ihsan şenocak, Bitcoin caiz mi Cübbeli, Bitcoin caiz mi Fatih Kalender, Bitcoin caiz mi Fetva Meclisi sorularına cevap sunacağız.

Kripto para geçmişi çok da uzun olmayan bir sektör. Bu yüzden yatırımcıların en çok merak ettiği konu bitcoin haram mı?. Her ne kadar başlı başına bir sektör gibi görünse de aslında temelinde hisse senetleri alım satımı mantığı bulunmakta. Bankacılık sektöründe hisse senedi alım satımının geçmişi neredeyse 70 yıl öncesine dayanıyor. İnsanlar senetleri değeri düşükken satın alıp değeri yükseldiğinde de satıyorlar. İşte bu durum kripto paralar için de geçerli. Bu dijital paraların haram olup olmadığı günümüzde tartışılan bir konu olsa yerli ve yabancı din adamlarının bu konu hakkında yaptıkları yorumlara kulak vermek gerekiyor.

Bitcoin Caiz midir?

Kripto para günümüzde bir para olarak değerlendirilmekte. İslami bir finans şirketi olan Blossom Finance, dijital paraların hükumetler tarafından yasaklanmadığı sürece para olarak değerlendirildiğini söylemekte. Nitelikli dijital para birimlerinin de bu noktada helal olduğu belirtilmekte. Dolasıyla bitcoin haram değildir. Bir başka deyişle devletler kripto paraların kullanımda herhangi bir sakınca bulmadıklarında din olarak da bu paranın kullanımında herhangi bir sorun olmuyor. Bu son derece yetersiz ve her ülkeye göre değişen bir durum.

 

Ülkemizde ise diyanet tarafından yapılan açıklamada kripto paraların caiz olmadığı açıklandı. Kullanıcılar arasında değiş tokuş yapılabilen, belirli bir kıymeti bulunan ve kullanıcılara güven veren paralar caiz olarak değerlendiriliyor. Ancak bu noktada kripto paraların çıkış noktası belirsizlik içerdiği için caiz olarak değerlendirilmiyor.

BTC Yasal mı?

En çok kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) pek çok ülkede yasal olarak değerlendiriliyor. Bazı ülkelerde Bitcoin ile alışveriş yapılabilen mağazalar dahi bulunmakta. Pek çok ülke, halkının BTC kullanmasına engel olmuyor. Hindistan ve Güney Kore gibi dijital para kullanımının yasaklandığı ülkeler de yavaş yavaş bu yasakları kaldırıyorlar. Ayrıca bankalarla ortak bir şekilde çalışabilen kripto para borsaları da BTC’nin yasal olduğuna dair bir kanıt oluşturuyor.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu