Bitcoin Haberleri

Bitcoin Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

] }

Kökenleri 1980 yılındaki kodlara dayanan 2009 yılında dünyada ilk kez piyasaya sürülen ve sürüldükten sonra kod hataları bir çok yazılımcı tarafından düzeltilmiştir. Bu para bitcoin’dir. Bitcoin hakkında yanlış bilinenleri kaleme alıyoruz.

Bitcoin hakkında en çok yanlış bilinenleri sıraladık;

  1. ‘’Bitcoin’in Görünümü’’
blank

Dijital bir para olduğu için gerçek bir görünümü yoktur. Sembolik olarak yukardaki görsel kullanılmaktadır. Her hangi bir değere sahip değildir.

2. ‘’Bitcoini komple satın mı almayız’’

blank

2009’da piyasaya sürüldükten sonra bitcoin oldukça yaygınlaştı ve fiyatı hızla arttı. İnsanlar yatırım yaparken 1 bitcoin mi almalıyım nasıl olacak sorusunu sormaktadır. Hayır para miktarınıza göre alabilirsiniz. Misal 500 liralık yada 800 liralık ona göre bitcoin miktarınız değişkenlik göstermektedir.

3. ‘’Bitcoin’in değeri yoktur’’

blank

Bitcoin’in fiyatı, arz talep dengesi doğrultusunda belirlenmektedir. İnsanların bitcoini tercih etmesinin temel nedeni hızlı, uygun ve ucuz transfer maliyetine sahip olmasıdır. Bunların dışında bitcoin’in sınırlı arzı da değerlenmesindeki en önemli etkendir.

4. ‘’Bitcoin yasaklanabilir yada engellenebilir.’’

blank

Bitcoin merkezi ve bir şirket olmadığı için kapatılamaz ve engellenemez. Bitcoini cazip kıllan ve yatırımcılar tarafından benimsenmesinin en temel sebeblerinden biri budur.

5. ‘’Bitcoin illegal faaliyetler için kullanılabilir.’’

blank

Bitcoin, ulusal paralara göre şeffaf bir yapıya sahiptir. İllegal para aklayanların geneli nakit para kullanmaktadır. Çünkü bitcoin transfer ağı herkes tarafından görüntülenen ağa sahiptir.

6. ‘’Bitcoin milyonlarca transferi eşzamanlı yapabilme kapasiteye sahip değil ki.’’

blank

Evet, Bitcoin blokchain ağı üzerinde saniyede en fazla 7 transfer işlemi yapılmaktadır. Bu negatif durum Lightning Network (Yıldırım Ağı) teknolojisiyle sorun çözülmektedir.

blank

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu