Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler

Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler

Bitcoin’in başlattığı dijital para devrimi Litecoin, Ethereum, IOTA vs. derken inanılmaz hacimlere ulaştı. Birçok insanın yatırım aracı olarak kullandığı kripto para mevzusu aynı zamanda çok da tehlikeli.

Bitcoin’in başlattığı dijital para devrimi Litecoin, Ethereum, IOTA vs. derken inanılmaz hacimlere ulaştı. Birçok insanın yatırım aracı olarak kullandığı kripto para mevzusu aynı zamanda çok da tehlikeli. Bu işin büyüsüne kapılıp çok fazla para kaybetmeniz de olası. Gelin, bir bileninden tavsiye alalım ve ileride bu konuyla ilgili canımız pek de yanmasın.

1. kısa süreli ‘al-sat’lar yaparak zengin olma hayalleri kurmayın

bu işe yeni giren herkes gibi siz de “ulan dün şundan alıp şimdi şundan satsam… lan vay be” diye iç geçirip planlar yapıyor olabilirsiniz. evet bu piyasayı yönetenler için siz tam bir ‘yolunacak kazsınız’ . çünkü işler hiçbir zaman şundan alıyım şundan satayım gibi kolayca işlemez. siz de böyle planlar yaparken evdeki plan çarşıya uymaz durumunda panikle hareket edeceksiniz. bu sayede sizin zararınız o balinalar için kar haline gelecek. sürekli takip etmeyecekseniz, iyice bitcoini anlamadan gözlemleneden kesinlikle bu kısa süreli al satları unutun.

2. sabırlı olun, panikle aceleyle alım satım yapmayın

şu anda bitcoin çok artıyor mesela. bunu yazarken 63bin civarı. bunun sebebi amerikan borsalarına giriş haberleri. tahminimce 68-70bin gibi bir düzeltme gelebilir ve en iyi ihtimal 55e kadar düşebilir. %26lık bir değer artışı var düne göre. bu kadar yükselirse mutlaka kar realizasyonu yapılıp alttan toplanmaya çalışılacak ve bu işe yeni giren yatırımcıların paraları cebe atılacak. ortada somut bir haber yokken eğer aşırı yükselirse (şu an bitcoinde somut haberler var.) mutlaka yükseldiği gibi de çakılacaktır. fakat onun çakılması tekrar yükselmeyeceği anlamına gelmez. bu söylediğim bitcoin dışındaki paralar için. bitcoin bir bakıma güvenli limandır. aynı coca cola, apple gibi. bu aşırı yükselme ve çakılma durumlarında panikle işlemler yapmayın.

3. aç gözlülük yapmayın

hedeflediğiniz kara ulaşınca eğer ortada artmasını sağlayan somut haberler yoksa kar realizasyonu yapın ve sonra sabırla düşmesini bekleyin. satar satmaz ” e düşsün artık üff” diye tribe girmeyin. hiçbir zaman en doğru yerde girip en doğru yerde çıkamazsınız. ortada yükselmesini sağlayacak bir şey yokken “biraz daha yükselsin de öyle satayım” veya tersi düşünürseniz sonradan “o an almayansatmayan kafama … ” diye söylenirsiniz. doğru yerde girip çıkma olayını aç gözlülük yaparsanız 1 tutturur 2 tutturursunuz ama 3. ye tutturduklarınızdan daha fazlasını kaybederseniz. ha ortada somut bir haber olur bu kar hedefini yükseltirsiniz. ama manipulasyon haberlerle yükselen bir şey yükseldiği gibi bir anda çakılır. bakın bunlar büyük şirketler değil. kolaylıkla bir günde %50 oynayan paralar.

4. başlangıçta büyük miktarlar girmeyin

kesinlikle sizi zora sokacak bir miktar girmeyin. kaybettiğiniz zaman iş işten çok geçmiş olacaktır. ihtiyacınız olmayan fakat durdukça değer kaybetmesini istemediğiniz, kaybedince hayatınızı alt üst etmeyecek miktarlarla girin

5. riski dağıtın paranın hepsini bir sanal paraya yatırmayın

mümkün mertebe riski dağıtın. paranın çoğunluğunu garanti limanda tutun (şu an için bitcoin). eğer takip ettiğiniz paralarla ilgili güzel haberler gelirse ordaki miktarı biraz daha arttırırsınız fakat tüm parayı bir bölümde tutmayın. ha yok ben riske girmek istiyorum batarsam da batayım derseniz sizin bileceğiniz iş. hırsınıza yenilip duygusal davranmayın. mantıklı davranın. az kazanın ama stressiz bir şekilde güzel kazanın. uzun vadeli düşünün.

6. manipülasyonlara göre hareket etmeyin, somut haberler bekleyin

manipülasyona göre hareket edenler genelde yeni yatırımcılardır ve yukarda bahsettiğim gibi bunların paraları büyük yatırımcılar için kolay paradır. sizin yaptığınız her panik alım satımında onlar biraz daha zengin olmaktadır. sakin olun ve ani artış ve azalışlarda aceleci davranmayın.

7. bir para iyice fırlamış durumdayken “lan ben de gireyim de 1-2 de ben kapayım diye düşünmeyin” ortada somut bir haber yokken manipülasyonla artan paralar olduğu gibi geri çakılır

bitcoin için somut haberler olduğundan bu durum biraz daha esnetilebilir. fakat %30’a yakın bir değer artışı bir gün için çok fazla . sabırlı olun bir düzeltme gelecektir. onda da gerçekçi bir hedef belirleyip girin. ilerde yatırımcısına çok kazandıracak bitcoin. tabi gerçekte ne olur kimse bilemez.

bu maddelere uyarsanız zarar etseniz bile minimumda olacaktır

iyice araştırmadan okumadan galeyana gelip bu işe girmeyin. risk sevmezseniz diğer Kripto paralara girmeyin. bitcoin güvenli limandır. her zaman talibi olacaktır. hem popüler olduğu için hem de diğer paralar bitcoin ile alınıyor satılıyor çoğunlukla.

kesinlikle sizi üzecek miktarlar girmeyin. işiniz bu değilse ve ortalama bir vatandaşsanız sonradan kaybedince çok pişmanlık duyarsınız. bitcoin dışında alternatif bir coin arıyorsanız iota olabilir. şu aralar alım için güzel duruyor. fakat dediğim gibi riskli bir para birimi. bu işler için ayırdığınız miktardan maks %20sini girin. bak o da maksimum diyorum. bu yazılanların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.