Yatırımcılar, Rusya-Ukrayna krizi arttıkça kripto fonlarına yöneliyor

Yatırımcılar, Rusya-Ukrayna krizi arttıkça kripto fonlarına yöneliyor

Küresel yatırımcıların çoğu  Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın etkilerine dayanabileceğine inandığı bir sektöre açılmak için kripto para fonları ve şirketlerindeki hisselerini artırıyor.

Araştırma şirketi Fundstrat, müşterilerine verdiği son notta, risk sermayesi (VC) alıcılarının Şubat ayının son üç haftasında kripto alanına yaklaşık 4 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi. Veriler, VC'lerin geçen hafta sektördeki yeni kurulan şirketlere 400 milyon dolar daha aktardığını gösterdi.

VC yatırımı, geniş haftalık girişlerle tutarlıdır. Fundstrat verilerine göre, yılın başından bu yana sektördeki haftalık yatırımların ortalama 800 milyon dolar ile yaklaşık 2 milyar dolar arasında olduğu görüldü.

Yeni kripto fonları da Cuma gününden itibaren son iki hafta içinde bu yıl şimdiye kadarki en yüksek rakam olan yaklaşık 3 milyar dolar topladı.

Hem dijital varlıklara hem de risk sermayesine yatırım yapan 50 milyon dolarlık bir hibrit fon olan Decasonic'in kurucusu ve CEO'su Paul Hsu, "Ukrayna'daki çatışma finansal ve dijital ekonomimizi silahlandırdı ve blok zincirinin benimsenmesini gerçekten hızlandırdı" dedi. Fonuna yatırım yapmak için 200 milyon dolara kadar talep olduğunu da sözlerine ekledi.

"Örneğin, yüksek faiz oranları nedeniyle emlak ve tahvil fonlarından kriptoya ve blok zincirine yeniden tahsis edildiğini görüyoruz. Bunu fonlarımla gördüm ama ne yazık ki, kapalı uçlu olduğum için yapamam. daha fazla fon veya yatırımcı kabul etmeyin" dedi.

Refinitiv Lipper verileri, ABD'li yatırımcıların 9 Mart'a kadar olan haftada tahvil fonlarından net 7,8 milyar dolar çektiğini gösterdi.

Kripto komisyoncusu SFOX'un CEO'su George Melka, "Kripto yerli şirketler hala çok yüksek değerlemelerle yükseliyor ve birçok finansman turu hala fazla talep ediliyor" dedi. "Aslında, kripto başlangıç ​​​​değerlemeleri muhtemelen gördüğüm en yüksek değer."

Örneğin, özel sermaye şirketi Bain Capital'in bir birimi olan Bain Capital Ventures, geçen hafta başlarında yalnızca kripto ile ilgili yatırımlara odaklanan 560 milyon dolarlık bir fon başlattığını duyurdu.

Kripto varlıklar, kriz sırasında hisse senetleri gibi geleneksel riske açık varlıklardan daha iyi performans gösterdi. Bitcoin geçen ay %12.2 yükselirken, ether %8.8 yükseldi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği 24 Şubat'ta dibe vurduğundan beri dijital para birimleri sırasıyla %14,5 ve %13,5 artarken, S&P 500 (SPX) sadece %3,2 yükseldi.

SERMAYE GİRİŞLERİ, HEDGE FON GERİ DÖNÜŞLERİ

Varlık yöneticisi CoinShares'in verilerine göre, kripto yatırım ürünleri ve fonları, 4 Mart'a kadar olan iki haftada 163 milyon dolar yeni kurumsal para görürken, blok zinciri hisselerine girişler yaklaşık 15,6 milyon dolar oldu.

127 milyon dolarlık giriş, bu yıl şimdiye kadar görülen en büyük girişti. CoinShares verilerine göre, kripto sektörüne akışlar, beş hafta boyunca kesintisiz çıkışların ardından Ocak ayı sonlarında pozitife döndü.

BarclayHedge kripto para endeksi, Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Şubat ayı için %1,5 düştü ve 39 fon veya takip ettiği toplam kripto varlık yöneticilerinin yaklaşık %43'ü rapor edildi. Ocak ayında endeks yaklaşık %13 düştü ve Aralık ayında %10 düştü.

Bir kripto fon fonunu ve iki hedge fonunu yöneten BitBull Capital'in CEO'su Joe DiPasquale, "Ukrayna ihtilafında bile gerçekten panik yok" dedi.

DiPasquale, Şubat ayında bitcoin ve eterin toparlanmasından yararlanan BitBull'un piyasada tarafsız stratejiler kullanan iki hedge fonunun yıl içinde yükseldiğini söyledi.

"İnsanlar, son birkaç yılda fiyatların artmasıyla teşvik edilen fonlara başlıyor" ifaderlerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.