Yatırımcılar Bitcoin Fiyatlarında Hayal Kırıklığı Yaşarken Durumun Pozitif Bir Yanı Ortaya Çıktı!

Yatırımcılar Bitcoin Fiyatlarında Hayal Kırıklığı Yaşarken Durumun Pozitif Bir Yanı Ortaya Çıktı!

Bitcoin fiyatının düştüğünden beri yatırımcılar resmen dibe çöktü. Ancak fiyatlardaki bu düşüş beraberinde olumlu bir sonuç da ortaya çıkardı. İşte haberin detayları...

Bitcoin’deki Düşüş Enerji Tüketimine Nasıl Yansıdı?

Bitcoin fiyatlarında Haziran ayında düşüş yaşanmasının sonrasında madenciler sebebiyle blok zincirinin yoğun elektrik tüketiminde de buna benzer bir düşüş meydana geldi. Dijital para ekonomisti Alex de Vries’in kendi kişisel web sitesi digiconomist.net’teki yıllık olarak elektrik tükentimş tahminlerine göre son birkaç haftada Bitcoin’inin enerji sarfiyatı üçte birinden fazla düşüş kaydetti.

Tüketici savunucuları ve çevre bilinci ile hareket eden örgütleri kirlilik ve kullanım fiyatları konusunda endişe veren Bitcoin’in enerji açığı, coin madenciliğinden geliyor. Bitcoin madencileri içinden çıkılması zor bulmacaları çözmek için özel makineler kullanıldığından doğal olarak enerji hassasiyeti düşünülmeyen bir süreçle işlemleri doğrulayarak yeni coin’le kazanıyor. Tüm makinelerin oluşturduğu bu hesaplama, kendi ülkelerinkine benzer bir enerji kullanımına yol açıyor.

Enerji Tüketimi ve Bitcoin Fiyatındaki İlişki

Bitcoin’ in yıllık enerji tüketimi 11 Haziran tarihinde yılda yaklaşık olarak 204 terawatt- saatten (TWh) 23 Haziran’da yılda yaklaşık olarak 132 TWh’e kadar düştü. Fakat enerji tüketimindeki rakamlarda düşüş görülse de Arjantin’in kullandığı bir yıllık enerji tüketimi ile hala aynı seviyede görünüyor.

Bitcoin ağı ne kadar enerji kullandığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Değerinde görülen artış madencilerin çalışmalarını hızlandırmaları ile doğru orantılı olarak artıyor. Bitcoin’in fiyatı Kasım 2021 tarihinde zirveye ulaşmıştı. Fiyatın zirveye ulaşmasından şu ana dek de Vries yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık olarak 180 ile 200 TWh arasında olduğu tahmin etti. Bu durum dünyadaki tüm veri merkezlerinin her yıl kullandığı miktar ile aynı seviyeye denk geliyor.

Aynı zamanda fiyatlar yalnızca Bitcoin madenciliğini etkilemekle kalmayıp Ethereum da aynı şekilde varlığını koruyabilmek için aynı enerjiye ihtiyaç duyuyor. Yaşanan son düşüşten sonra şimdiye  kadar Ethereum fiyatı esasında ne kadar toparlanmış olsa bile tahmini elektrik tüketimi Mayıs ayında neredeyse yarıya kadar azalmış oldu.

Kripto para birimlerinin de temiz ve tasarruflu enerji tüketmesi için büyük bir baskı söz konusudur. Bitcoin’inden farklı olarak bazı blok zincirleri işlemlerini doğrulamak ve bulmacayı çözmeyi tercih etmediği için daha az enerji harcıyor. Karbon emisyonlarının azalması için yenilenebilir enerji kullanımının faydası olabilir. Fakat bazı şüphe duyan kişiler bu durum içinde bile yakınlarda yaşayanlarla elektrik kullanımı için rekabet içinde olan kripto madencileri hakkında endişe duyuyorlar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.