Röportaj: Ünlü Fenomen Rookie ile  Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenleri Sorduk?

Röportaj: Ünlü Fenomen Rookie ile Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenleri Sorduk?

Bu yazımızda Twitter platforumda fenomen olan Rookie ile kripto paralar hakkında detaylı bir soru cevap etkinliği hazırladık. Röportaj teklifimize olumlu cevap verdiği için Kointimes ailesi olarak çok teşekkür ederiz.

Kointimes: Kripto para piyasasına ilk ne zaman girdiniz, Bu süreç nasıl gelişti, İlk yatırımınız hangi coin oldu

Rookie: 2017 yılında bitcoin çok konuşulmaya başlayınca merak edip araştırmaya başladım. İlk yatırımımı da Ethereum'a yaptım. Ancak ilk ciddi karımı 40x değer kazanan $DGB ile yaptım.

Kointimes: Mayıs ayında gerçekleşen bitcoin yarılanmasının bitcoin fiyatına ne gibi etkileri vardır. 

Rookie: Her halving az veya çok yeni yatırımcı getirmiştir. Ancak bu sene yaşanan pandemi biraz sönük bir fiyatlamaya neden oldu. Yatırım yapılabilecek altcoinlerin fazlalığı da bu durumu etkiledi.

Kointimes: 2020 yılı sonuna kadar bitcoin fiyatı öngörünüz nedir, 20.000 Dolar rekorunu sizce kırar mı,( evet ise öngördüğünüz yıl nedir) 

Rookie: 2020 yılı sonuna kadar 20.000$ rekoru gelecek gibi gözükmüyor. 2020 yılı sonuna kadar 14.000$ seviyeleri yine görülebilir ancak pandemi sürece ve diğer finansal enstrümanlar ve piyasaların durumu da çok önemli. 2025 yılına kadar Bitcoin'in tekrar bir rekor kıracağına inanıyorum.

Kointimes: Güvendiğiniz ve yatırım yaptığınız altcoinler  nelerdir?, Altcoin piyasası hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Rookie: Ethereum, Link, CRO, MCO, CHZ, CHR bence önemli ataklar yapan coinler. Türk projelerinden de SIN, TFB ve EER dikkatle takip ettiğim projeler. Uzunca bir dönemdir temel analiz için fırsat bulamıyordum. O yüzden bir çok coini bu süreçte gözden kaçırdım. Ancak arkadaşlarımızla kriptoda.com 'u kurduktan sonra @kardesbaris hocamla daha fazla mesai yapma şansım oldu. Artık merak ettiğim her projeyi kolayca sorup öğrenebiliyorum. 

Kointimes: Sizce, Bitcoin’in belirli balinaların elinde olması bitcoine zarar veriyor mu?

Rookie: Yaygınlaşması önünde en büyük engellerden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ancak bundan daha önemli sebebin kullanım için bitcoinin yeterince teknolojik atağı yapamamış olması olarak görüyorum. Hala sorunlarıyla nasıl baş edeceğini bilemeyen bir bitcoin var.

Kointimes: Geleneksel paraların merkezi bağlılığı ile bitcoinlerin balinaların kararlarına bağlı olması durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu durum bitcoin’in dolaylı yoldan merkezi bir yapıda olduğunu gösterir mi?

Rookie: Bitcoini dolaylı yoldan merkezi gösteren bir çok faktör var. Fiyat bağlamında balinalara bağlılığının olması merkezileştirdiği anlamına gelmiyor bence. Ancak madencilerin tek elde toplanması gibi riskler söz konusu olabilirse o zaman merkezilikten bahsedebileceğimizi düşünüyorum.

Kointimes: Bitcoin gerçekten geleceğin parası mı, yoksa kapitalizm postmodern dönemde kullanmış olduğu yeni bir sömürü argümanı mı?

Rookie: Bu haliyle geleceğin değil günümüzün bile parası olması hayal. Sömürü argümanı olduğunu söylersek bu sefer de uzun bir tartışmanın konusu olacaktır. Gelecekte iyileştirme ve geliştirmelerle geleceğin parası olabiliceğine inanıyorum. Ancak gelişim hızı maalesef günümüzün temposuna ayak uyduramayacak kadar yavaş.

Kointimes: Ani fiyat değişikliliklerinde yatırımcının zarar yaşamaması için tavsiyeleriniz nelerdir?

Rookie: Teknik analiz ve işlem yapma becerileriyle ilgili okunabilecek bir çok kaynak geçmişten günümüze hep aynı öğütleri salık verir. Bunlar artık standart hale gelmiş tavsiyeler olacaktır. Bu kadar riskli bir piyasada stop koymaktan başka çaremiz yok. Ancak stop koymak sadece teknik analizin veya işlem yapma becerisinin değil daha çok yatırımcı psikolojisinin bir konusu. Sağlam psikoloji olmadan işlem yapmak tüm yatırımın kaybına neden olabilir.

Kointimes: Türk borsaları yatırımcı tarafından oldukça şikayet edilmektedir. Ani fiyat hareketlerinde çökmesi ve verilen emirlerin gerçekleşmemesi yatırımcılara uğratmaktadır, Önerdiğiniz bir borsa var mıdır ve yerel borsalar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Rookie: Ben Türk borsalarını genel anlamda söylenildiği gibi başarısız bulmuyorum. Oldukça iyi niyetli ve yatırımcıya dokunmaya çalışan bir davranış içerisinde olduklarını düşünüyorum. Ancak yenilikçi fikirler geliştirme konusunda yeterince çaba gösterdiklerini düşünmüyorum. Bir çok güzel fikrin Türk borsalarını çok daha ileriye götürebileceğine inanıyorum. Ancak kendileriyle bu durumu paylaşabilecek bir platform bulamıyorum. Türk kripto para borsaları bizlere yani yatırımcılara biraz kulak verseler ve bir diyalog ortamı kurabilseler çok daha başarılı olacaklardır. Geçtiğimiz sene içerisinde en büyük Türk borsalarından BTCTürk'ün CEO'su Özgür GÜNERİ Bey'le özel görüşme imkanımız oldu orada beklenti ve isteklerimizi bir nebze dile getirme fırsatım oldu. Görüşme esnasında bazı fikirlerimizi beğendi ve belli konularda beraberce çalışabileceğimizi dile getirdi. Biz de kendilerine bir rapor hazırlayıp gönderdik. Belirttiğimiz konularda çalışma yapacaklarını ilettiler. Bence çok değerli bir görüşme. Coinzo yöneticisi Volkan Bey'le de İzmir'de olması nedeniyle sıkça görüşme fırsatı buluyorum. O da yatırımcıların fikirlerine çok değer veriyor. Keşke bir çok borsa da bu yaklaşım içerisinde olsa.

Kointimes: Herkesin merak ettiği en can alıcı soru, Kripto para yatırımlarınızda totalde zarar mı ettiniz kar mı?, süreçsel olarak ele alabilirsiniz?

Rookie: Kar ve zarar ettiğim dönemler oldu. @ekonomikocu'nun çok önemli bir sözünü hatırlatmak isterim burada. “Bizler kar ederiz, zarar ederiz. Ama hep oyunda kalırız.” İşte bu açıdan bakınca oyunda olduğum için oyunu doğru oynadığıma inanıyorum. Net bir cevap istiyorsanız totalde zararda değilim. Hatta hiç olmadım.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.