Türk Hükumeti 4 Milyon Banka Hesabını Dondurdu. Sebebi Bitcoin mi?

Türk Hükumeti 4 Milyon Banka Hesabını Dondurdu. Sebebi Bitcoin mi?

Bugün çok sayıda Türk vatandaşı, banka hesaplarında elektronik haciz bildirimini görünce çok şaşırdı. Türk hükumeti tarafından yapılan bu agresif eylem, özellikle dünyanın aşırı ekonomik sıkıntılarına maruz kalan bölgelerinde, Bitcoin gibi izinsiz bir ödeme sisteminin kullanılmasının bir hatırlatıcısı olarak kullanılır.

Bu uygulama, devlete olan borcunun geri ödemelerinde yardım bekleyenler üzerinde şok etkisi yarattı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Temmuz ayı sonlarında hükumete olan borçlarını ödeyenlere bir yardımda bulunacaklarını açıklamıştı.

Bununla birlikte, Pazartesi günü detaylandırılan Yeni Ekonomik Politika, bu tür bir borcun yeniden yapılandırmasından söz etmedi. Yerel bir haber yayınında yer alan bir rapora göre, Türkiye vergi uzmanı Nedim Türkmen, vergi borcu olan 2,5 milyon kadar kişi ve şirketin hacze uğradığını, bunun da 800.000’inin ödenmemiş sosyal güvenlik borçlarından kaynaklandığı tahmin ediyor.

Türk Hükumeti 4 Milyon Banka Hesabını Dondurdu. Sebebi Bitcoin mi? Türk Hükumeti 4 Milyon Banka Hesabını Dondurdu. Sebebi Bitcoin mi?

Ani banka hesabı donmalarının, belirli bir eşikten daha fazla borçlu olan şirketlere ve kişilere karşı gerçekleştiği ve tüm bankalarda gerçekleştiği görülmekte.

Türkmen ayrıca, ani hacizlerin uygunsuz zamanlamasına dikkat çekti. Banka hesabınızın dondurulması için hiçbir zamanın iyi bir zaman olmamasına rağmen, ayın başında olması, etkilenen şirketlerden gelen maaş ödemelerinin de bozulduğu anlamına geliyor. Vergilendirme uzmanı, bu tür politikaların özel sektör için son derece olumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Borçların yeniden yapılandırma politikalarına daha önce değinildiğinde başlangıçta Türk şirketlerinden iyimserlikle karşılanmıştı.

Bu tür sert ekonomik politikalar, Bitcoin gibi tamamen izinsiz bir varlığın kullanımına dair net bir hatırlatma işlevi görür. Bitcoin üzerinde, bir düğmeye dokunarak cüzdanları dondurabilecek merkezi bir otorite yoktur. Bu inanılmaz derecede güçlü bir kalite ve çoğu kripto para destekçisinin, sonunda bankacılık ve finans endüstrisinin dünyadaki günlük insanların yaşamları üzerinde elinde tuttuğu baskınlığın daha çoğunu eline geçireceği bir sonuçtur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.