Bitcoin Yorumu: Tom Lee'ye Göre Bitcoin Kurumlar İçin Çok Küçük

Bitcoin Yorumu: Tom Lee'ye Göre Bitcoin Kurumlar İçin Çok Küçük

Bitcoin (BTC) son birkaç gündür 8.000 $ 'ın üzerinde tutunmaya devam etti ve burada konsolide ediliyor gibi görünüyor. Bakkt'ın birkaç hafta önce piyasaya açılma lansmanı oldukça zayıftı ve başta Tom Lee olmak üzere endüstri uzmanları, bitcoin ve kriptoların kurumsal ilgi için hala çok küçük olduğunu öne sürüyorlar.

Bitcoin Destek Noktasında Tutuluyor

Tradingview.com'a göre BTC birkaç saat önce güne 8,230 $ 'da başladı. Onbir gün önce gerçekleşen devasa çöküşten bu yana 8 bin dolarlık bölgeden çok az bir hareket oldu. Gün içi düşüşü 8,110 dolar seviyesine geriledi, ancak BTC bu fiyat diliminde açıkça bir başka konsolidasyon aşamasına başladı.

Üç aylık düşüş trendi küçük tersine dönüş belirtileriyle devam ettiğinden, günlük grafikte bir death cross yaklaşıyor. Haftalık mum henüz kapanmadı ancak analistler Crypto Fibonacci’nin belirttiğine işaret ediyor;

Bu mum henüz kapalı değil, ama burada bir Doji oluşacak gibi görünüyor (kararsızlık). Çok ilginç bir alanda oluşuyor. Burası 50 ema ve alt Bollinger bandında. Gelecek hafta ilginç olacak.”

Tom Lee : Bitcoin Hala Kurumlar İçin Çok Küçük
Tom Lee : Bitcoin Hala Kurumlar İçin Çok Küçük

Bununla birlikte, çok düşük hacimlerde bitcoin fiyatının bir süre daha yerinde saymaya devam etmesi bekleniyor. Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu şu anda 220 milyar dolar civarındadır; bu, çoğu dijital varlıklar için yedi gün boyunca yatay alım satımın ardından, geçen hafta bu zamanın neresinde olduğu ile ilgilidir.

Kripto Büyük Oyuncular İçin Çok Küçük

Büyük kurumsal oyuncuların ilgisinin az olması BTC fiyatının daha da yükselmemesine sebep olabilir. Dalgalı piyasa koşulları, kısa vadeli yatırımcıların aynı paraları alıp sattıkları için harcanan ve kazanılanın aynı para olması nedeniyledir.

Fundstrat Global Advisor ve Crypto Bull yöneticisi ve ortağı Tom Lee, geçtiğimiz günlerde kurumların ilgisinin yetersiz olduğu konusundaki görüşleriyle medyaya konuştu.

Gerekli olan altyapı açısından kripto için mekanik bir sorun var, ancak muhtemelen bir pazar boyutu sorunu da var”

Lee, kriptonun kurumsal dünya için 9 trilyon dolarlık altın piyasası, 66 trilyon dolarlık borsa ve 86 trilyon dolarlık tahvil piyasası ile karşılaştırıldığında çok küçük olduğunu ekledi.

Haziran ayının sonundan bu yana, Bitcoin fiyatı fazla yüksek değil. 14.000 $ 'da zirveye çıktıktan sonra, kripto para birimi üç ay boyunca en son olarak 10.000 dolara, ardından 9.000 dolara ve daha sonra 7.700 dolara dramatik bir şekilde düştü.

Son çökmeden önce, Adaptive Capital'den Willy Woo, bir dizi zincirleme metrik ölçümünün, Bitcoin’in “boğa piyasasının açılış hareketini yaptığını ve bu yüzden boğa piyasasının başlamasını beklediğini” gösterdiğini belirtti. Gerçekleşen Fiyat ve VWAP Oranı gibi bir takım göstergelere baktı ve önceki boğa piyasalarının açılış hareketleri ile son fiyat hareketleri arasında net bir karşılaştırma yaptı.

Bitcoin Fiyatı Hala Erken Boğa Koşusunda
Bitcoin Fiyatı Hala Erken Boğa Koşusunda

Hepsi bu değil. Bitcoin Economics kısa süre önce, BEAM (Bitcoin Economics Adaptive Multiple) göstergesinin şu an 0.06 olduğunu ve bunun da BTC'nin “erken boğa piyasasında” olduğunu gösterdiğini iddia ediyor.

Bitcoin Fiyatı Hala Erken Boğa Koşusunda
Bitcoin Fiyatı Hala Erken Boğa Koşusunda

Ve son olarak, Bitcoin analisti PlanB'den alınan fraktal bir boyut analizi, BTC fiyatındaki son düşüşe rağmen, yükseliş eylemini belirten bir “turuncu / kırmızı faz” başlangıcına girdiğini gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı Hala Erken Boğa Koşusunda
Bitcoin Fiyatı Hala Erken Boğa Koşusunda

BTC Bu Döngünün Neresinde Zirve Yapacak?

Bitcoin'in stok akış oranını (SF) hesaba katan PlanB'ın fiyat modeline göre, BTC'nin önümüzdeki yıllarda en yüksek fiyatı bulması muhtemel.

Kurumsal kantitatif analistin modeli, bazı sabit ürünlerin (altın ve gümüş gibi) piyasa kapitalizasyonu ile enflasyonu ölçmenin diğer bir yolu olan SF oranı arasında üssel bir korelasyon olduğunu söylüyor.

Şu anda, Bitcoin’in SF oranı 25 civarında, fiyat modeli ise BTC’nin adil değerlemesinin 8.300 dolar civarında olduğunu öngörüyor. Bununla birlikte, blok ödül indirimi gelecek yıl Bitcoin için etkinleştiğinde, SF oranı 50'ye çıkacak ve PlanB'ın modeli en az 1 trilyon dolarlık adil bir piyasa kapitalizasyonu anlamına gelecektir. Bu, coin başına yaklaşık 50.000 $ 'a eşittir.

Tabii ki, Bitcoin tarihsel olarak SF oranının belirttiği gerçeğe uygun değerin çok üstüne çıkmıştır. Bu nedenle, 50.000 ABD Doları, PlanB’ın analizinin alaka düzeyi devam etmesi durumunda muhafazakar bir tahmin olarak durmaktadır.

Milyarder teknoloji yatırımcısı olan Mark Cuban, yeni yapmış olduğu açıklamasında Bitcoin’i  yerden yere vurdu.
Cuban, YouTube üstünde yayınlanan konferansta sorulara yanıt etkinliğinde öncü kripto para birimi ile ilgili da konuştu ve ”Bitcoin adına muz almayı” henüz mantıklı bulduğun söyledi.

Bitcoin’in temel olarak  tek şahıs ne kadar ücretini verirse o değerde olduğuna değinen Cuban, Bitcoin’in manevi tek değere sahip olmadığını ve bunun aynısı altın gibi olduğunu söyledi.

”Bitcoin aynısı altın gibi.Altın da tek din gibi; altına alaka duyan kişiler vaziyetin şu lâhza defa kötü olduğun ve şayet altına sahipseniz o vakit iyi olacağınızı size söylerler. Hayır, olmayacaksınız! Şayet elinizde tek altın külçe götürülürse birisi sizi etkisiz hale getirip altın külçenizi alır ve bu yeniden yeniden gerçekleşmeye devam eder. Bunun adına muz almayı seçenek ederdim, muzu yiyebilirim.
Kripto paraları ise sanmıyorum….”

Aslında Cuban bundan evvel Ağustos ayında yaptığı izahında da Bitcoin’in altına mizaç olarak defa benzediğini ve ikisinin de öğrenci göre kıymet alan varlıklar olduğunu ifade etmişti. Bitcoin ise her geride bıraktığımız gün kıymetini çoğaltarak arz talep balansı vasıtası ile yukarı çıkmaya sürüyor.

Kripto paraların amiral gemisi olan Bitcoin (BTC) için hazırladığı stock-to-flow seviyesi modeli ile tanınmış meşhur kripto para analisti PlanB, son olarak yaptığı izahında Bitcoin yatırımcılarını sevindirecek tek tweet ile belirtti.(Bitcoin Yeni Sürece Girdi !)

Ünlü Analist, BTC’nin 6 ile 12 ay arasında kuvvetli tek ralliye çıkabileceğini söyledi ve bu tarihler gerçekte BTC’nin sıradaki blok mükafatı yarılanması ile de çakışmakta.

Stock-to-flow olarak malum model temelde tek varlığın imalat miktarı ve buna olan isteği yorumlamak için kullanılıyor.

Bitcoin Yeni Sürece Girdi !
Bitcoin Yeni Sürece Girdi !

Bundan seneler evvel hep altın lehine işleyen model, PlanB’ye göre bundan sonra Bitcoin lehine işlemeye başladı ve blok mükafatı yarılanması eşliğinde bu henüz da belirgin tek hal alacak. Almanya’nın en devasa bankalarından birisi de mevzubahis modeli esas alarak yaptığı tahminde BTC’nin yarılanma ertesi 90.000 dolar olma ihtimalini ifade etmişti.

Bitcoin İçin Yeni Süreç Başlıyor

PlanB, Bitcoin’in yeni tek sürecin kapısında olduğunu vurguladıktan ardından, şu lâhza için defa pozitif tek tablo olmasa da, önümüzdeki 6 ile 12 ay için epey heyecanlı olduğunu söyledi. Bitcoin ise bu metnin kaleme alındığı süreçte 200 dolarlık bareminde düşüş yaşadı. ve 8.200 dolar seviyelerine geriledi.

Öncü kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 2017 senesinin Aralık ayında olağanüstü tek yükseliş elde ederek 20.000 dolar düzeyine yükselmişti.(Bitcoin 60.000 Dolar Olacak )

BTC’nin 20.000 dolara çıkması tabii olarak sektöre ecnebi çoğu adın alakasını kripto para ekosistemine çekti. Ancak Bitcoin ardından ayı piyasasının etkisini göstermesi eşliğinde biraz biraz düşüşe geçti ve 2018 senesinin nihai günlerinde 3.000 dolar bandına düştü.

2019 senesinin ilk günlerinde ile yatay grafik çizen BTC, bilhassa Mart ayı bakımından yine hareketlendi. Yükseliş dalgası müddetince 14.000 dolara kadar çıkan BTC, bu metnin kaleme alındığı lâhza bakımından ise 8.123 dolardan prosedür görmekte.

Bitcoin Yarılanması Yükselişi Tetikleyecek

Finans firması AM Broker ise başka ananesel finans firmalarının aksine, Bitcoin ile ilgili epey pozitif tek tahminde yer aldı. AM Broker’ın kripto para merkezli ünitesi, Bitcoin ücretinin artık sürekli olarak sert tek şeklinde artış yaşayacağını söyledi.Teknik etkenleri de gerekçe gösteren analistler, ”yüksek maliyet artışının tek fantezi” olmadığını ve bunun defa yakında fark edileceğini izah etti.

Bitcoin’in önümüzdeki Mayıs ayı gibi blok mükafatı yarılanması yaşayacağını bildiren AM Broker analistleri, miktarın azalıp talebin artması sonrasında başlayacağını ve bunun henüz evvelki her blok mükafatı yarılanmasın da yaşandığını dile getirdi.

Analistlerin Bitcoin için yaptığı maliyet tahmini ise 2020 senesinin Mayıs ayına kadar 60.595 dolar olarak gözükmekte.

Bitcoin (BTC), güçlü bir fiyat desteği ile 7.700 $ 'a yakın bir seviyeyeden yukarı bir hareket yaparak düzeltici bir rallinin umutlarını canlı tuttu.

Lider kripto para birimi satış baskısı ile karşı karşıya kaldı ve haftasonu boyunca 8.000 $ 'ın altında kaldı. Cuma günü kilit bir teknik gösterge tarafından belirtilen iyileşme ihtimali 8 bin 500 doların üzerine çıkması şeklinde yorumlanmıştı.

Buna rağmen, geniş çapta izlenen 100 haftalık hareketli ortalama (MA) desteği temel aldığından, boğalar için hiç bir şey bitmiş değil. BTC, Asya ticaret saatlerinde kilit teknik çizgiyi 7.753 $ 'dan test etmeden önce 12: 20 civarında yeniden 8.000 $' a yükseldi.

Özellikle, uzun vadeli MA Eylül ayının son haftasından bu yana güçlü bir destek olarak hareket ediyor. Şimdi, ayılar tekrarlayan kilit desteğe giremedilerse, kısa vadeli yatırımcıların teklifleri çekilebilir ve bu da düzeltici bir toplanma yaratabilir.

BTC’nin 100 günlük MA’yı savunması, MA’nın önceki boğa piyasasının yeni aşamalarında bir baz olarak hizmet vermesi nedeniyle aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi uzun vadeli yatırımcıları uyarabilir.

Haftalık Şema

Bitcoin Güçlü Fiyat Desteği İle 8.000 Dolara Geri Döndü
Bitcoin Güçlü Fiyat Desteği İle 8.000 Dolara Geri Döndü

Ağustos 2015'te Bitcoin 200 $'a yakın bir teklif aldı ve Aralık ayında 100 haftalık MA’nın üzerinde kabul gördü. Daha sonra lider kripto para birimi alıcıların azalması ile 460 $ 'ın üzerine çıktı ve 17 Ocak 2016 tarihinde sona eren haftadaki 100 haftalık MA desteğine geri döndü. Daha sonra 367 dolar olan destek seviyesi takip eden üç hafta içinde savundu, ardından BTC hiçbir zaman geriye bakmadı ve Aralık 2017'ye kadar 20.000 $ 'lık rekor seviyeye ulaştı. Temel olarak, BTC, Ağustos 2016’da gerçekleşen madencilik ödülü yarılanmasından yedi ay önce 100 haftalık MA boyunca daha düşük bir oran yarattı.

Günlük ve Haftalık Şema

Bitcoin Güçlü Fiyat Desteği İle 8.000 Dolara Geri Döndü
Bitcoin Güçlü Fiyat Desteği İle 8.000 Dolara Geri Döndü

Bitcoin’in 7.800 doların altındaki seviyelere düşmesi, işlem hacminin düşmesine (sol üstte) eşlik ediyor. Düşük hacimli bir düşüş genellikle kısa ömürlüdür.

Ayrıca, 14 günlük göreceli güç endeksindeki (RSI) aşırı satım, 100 haftalık MA civarında satıcı azalma belirtileri nedeniyle güven kazandı. Aynı zamanda, MACD histogramı sıfıra yakın düşüş momentumunun bir işareti olarak sıfır çizginin altında sığ çubuklar üretiyor.

Hepsi bir arada, 200 günlük hareketli ortalamaya (MA) 8.564 dolar değerinde bir sıçramayı hala muhtemel kılıyor. 8,833 Dolar (2 Haziran en yüksek) seviyesinde direnç gösterecektir.

Fiyatlar 100 haftanın altında MA’yı 7.753 $ 'da kabul ederse düzeltici bir ralli için durum zayıflayacak ve kripto para birimi muhtemelen 7.200 $' a düşecektir. Haftalık grafik göstergelerin düşüş eğiliminde olduğuna dikkat edin. BTC, Bitstamp'ta 8,000 dolar civarında işlem görüyor ve 24 saatte 0.7 düşüş gösteriyor.

Kripto para çözümleme platformu TheTIE.io’nun kurucu ortağı Joshua Frank, Bitcoin duyarlılığının aynısı ayın çoğunda olumluyken Bakkt vadeli prosedür sözleşmelerinin pazara sürülmesinden kısa bir müddet evvel, 21 Eylül’de ciddi tek düşüş kaydettiğini ifade etti. (Bitcoin'in Son Durumu Nedir ?)

Frank, “Duyarlılık endeksi, 21 Eylül’den bu yana 50’nin altında kaldı ve Bakkt açıldıktan ileri birkaç gün içerisinde aşırı düşük civarlara geriledi.” diye konuştu.

Dikkat çekici tek farklı ehemmiyetli ilerleme ise The TIE’nin bilgilerine göre, nihai aylarda Bitcoin konusunda tweet’lerin sayısındaki düşüş.

Bitcoin'in Son Durumu Nedir ?
Bitcoin'in Son Durumu Nedir ?

Frank, “Temmuz ayında Bitcoin tweet’lerinin hacmi, bu sene Ocak ayındaki tahminen 21,000’den gün içerisinde 38,000’in üstüne çıkmıştı.

Temmuz ayında ise 2019’un zirvesinden yüzde 32 düştü ve henüz gün içerisinde tahminen 26,000 düzeyinde.” şeklinde konuştu.Yukarıdaki grafikte Bitcoin’in günlük tweet hacminin nihai aylarda yaşadığı düşüş görülüyor.

Bitcoin haftaya düşüş ile başlayıp öğleden sonra yükselişe geçmiştir. 7900 dolar bandından 8200 dolar bandına kadar yükselmiştir. Yükseliş trendi başladı diye yüksek alımlar yapılmamalıdır. Stop loss ayarlamayı unutmayınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.