Bitcoin Yorumu: Tim Draper Bitcoin Diktatörlerin Kurallarına Son Verecek Dedi

Bitcoin Yorumu: Tim Draper Bitcoin Diktatörlerin Kurallarına Son Verecek Dedi

Tanınmış yatırımcı ve kripto para birimi meraklısı Tim Draper fikirlerini paylaştı. Draper, Bitcoin’in hükümetlerin dünya çapında çalışma şeklini değiştireceğine inanıyor.

Tim Draper: Bitcoin diktatörlerin kurallarına son verecek
Tim Draper: Bitcoin diktatörlerin kurallarına son verecek

Kripto para meraklısı ve girişimci işadamı, daha önceki konuşmalarında da Blockchain'in sonunda feodalizmin kalıntılarını yok edeceğinden emin olduğunu ifade etmişti.

Bitcoin’in klanizm ve diktatörlükle başa çıkmaya yardımcı olacak dağıtılmış bir gelişmiş teknoloji olduğuna inanıyor.

Tim Draper: Kralı tahttan devirme girişimleri

Draper konuşmasında, Bitcoin’in herhangi bir sınırı içermeyen ve merkezi olmayan doğasını övdü. İlk şifreli para biriminin dünyayı birleştirmek için yaratıldığının altını çizdi.

Girişimci iş adamı, Bitcoin dağıtımına engel teşkil eden, eski bir topluluk sistemine bağlı kalınmasını eleştirdi. Kendi düşüncelerine göre, engel teşkil edenleri ölmeleri gerektiğini istemekle suçladı. Tim Draper, Bitcoin'i sınırlandırma girişimlerinin kralı tahttan devirme girişimleri gibi olduğunu söyledi.

Ayrıca, Bitcoin’lerde ödemelerin yapılacağı ve sigortalı bir olay için taleplerin akıllı sözleşmeler kullanılarak doldurulabileceğini söyledi. Tüm bunlar yapay zeka ile takip edilebilecek hale getiren küresel bir sigorta sistemini de tanımladı.

Draper, emekli maaşlarının akıllı sözleşmelere de aktarılabileceğine inanıyor. Bu durumda emekli aylıkları politikacıların iradesine bağlı olmayacak.

Tim Draper daha önce, Hindistan’da kripto para yasağı kanununun ortaya çıkmasından sonra, ülke hükümetini sert bir şekilde eleştirmişti. Özellikle, “Hindistan hükümeti mutsuz ve yozlaşmış” dedi.

En çok hacme sahip kripto para birimi  olan Bitcoin yaklaşık 24 saat içinde %40’ın üzerinde bir yükseliş sağladı.Tüm gözleri üstüne çekti. Bu artışla birlikte Bitcoin son 24 saatteki artış oranı baz alındığından , son 27 ayın rekorunu kırmış bulunmaktadır.

Bitcoin  Yükseliş Sebepleri ne olabilir?

Çin komünist devletinin lideri olan Xi Jingping Perşembe günü bulunmuş olduğu açıklamalarda Blockchain’in en önemli inovasyonist gelişmelerin başında olan öncü teknolojilerden birisi olarak görülüp anlaşılması gerektiğini dile  getirdi.

son açıklamalarını incelediğimizde  Krüger’e göre yükselişteki en büyük sinyalin Çin den kaynaklı olduğunu iddia edebiliriz.

ek olarak uzun süredir süren stabil çizgiden  kaynaklı analistler Bitcoin’de düzeltme(aşağı yönlü bir sert düşüş) beklediklerini dile getirmişlerdi. Binanen fiyatın 8.000 dolarlık destek noktasının kırılıp fiyatın aşağı yönlü gerçekleşmesi de buna ek destek sağlayabileceği dile getirildi. Lakin Bitcoin yatırımcı ve takipçilerini yine şaşırtarak 1400 dolarlık bir yükseliş sağladı.

Balinalar  Geri Mi Döndü?

Bitcoin’in 1400 dolarlık yükselişinden kaynaklı analist Josh Rager da Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Rager, “Bitcoin son  24 saatte yaklaşık  % 42 yükseldi. Balinalar  bile kendi yaptıklarına inanamıyor.”  ifadelerinde bulundu.

Ek olarak  Twitter’ın popüler analistlerinden DonAlt da gelecek  hafta ile alakalı tahminlerde bulundu ve şu ifadelerde bulundu:

Sonunda  balinalar geri döndü. 8.000 dolar aşıldıktan sonra 9.500 dolar görüldü. Şimdi ise makro yükselişe yapması  için tek ihtiyacımız olan ise haftalık olarak 9.600 doların üzerinde tutunabilmesidir. 8.750 doları aşmasında gerçekten iyi bir başlangıç oldu ve gelecek haftalar için umut vaat etmektedir.

Ocak ayında yapılan bir tahmin, Bitcoin 'in önümüzdeki üç gün içinde 6.000 $ 'dan fazla bir artış göstereceğini söylüyor.

Bitcoin, yalnızca ilk büyük kripto para değil, aynı zamanda en büyük piyasa değeri ve fiyatı ile en popüler olanı. Bitcoin ayrıca en büyük pazar üstünlüğüne de sahip ve şu anda bu % 68 civarında. Ancak en önemlisi, lider kripto para birkaç gün önce çok kısa bir süre içinde hayal kırıklığı yaratıp 7.500 dolara kadar düştü ve şu andaki seviyesi 9.400 doların üzerine çıkış yaptı. Yeni dalgalanma ile birlikte, aşırı derecede yükselen Bitcoin, kaybedilen canlılığını yeniden kazandı ve iyimser heyecan verici tahminler turuna başladı.

Bu yıl 21 Ocak'ta isimsiz bir kullanıcı, Bitcoin’in Nisan 2019 - Kasım 2020 arasındaki değerine ilişkin bir dizi öngörüde bulundu. Kişiye göre, Ekim ayında bitcoin 16.000 $ 'lık etkileyici bir yükseliş gösterecek. Ek olarak, Bitcoin’in 2020’de yaşadığı yolculuk hakkında başka öngörüler de vardı.

Kredi Kartı İle Bitcoin Nasıl Alınır?
Ekim Sonunda Bitcoin 16.000 Dolar mı Olacak?

Bu tahminde şu rakamlar var:

  • Nisan 2019 - BTC ~ 5.300 ABD Doları
  • Temmuz 2019 - BTC ~ 9,200 ABD Doları
  • Ekim 2019 - BTC ~ 16.000 ABD Doları
  • Şubat 2020 - BTC ~ 29.000 ABD Doları
  • Temmuz 2020 - BTC ~ 56.000 ABD Doları
  • 2020 Kasım - BTC ~ 87.000 ABD Doları

Bu tahmin listesinin ilk iki maddesi gerçekleşti. Üçüncüsü de gerçekleşir yani önümüzdeki 3 gün içinde Bitcoin 16.000 dolar olursa, listenin geri kalanı da önemli bir hal alacak.

Bitcoin gibi, hisse senetlerinin ve diğer varlıkların 31 Ekim'den Mayıs'a kadar en iyi performanslarını gösterdiklerine inanılan Cadılar Bayramı Etkisi adlı bir teori var.

Bitcoin fiyatı bu etkiden fayda sağlayacak mı, yoksa fikir yılın bu zamanı için uygun şekilde ürkütücü bir batıl inançtan başka bir şey değil mi?

Cadılar Bayramı Etkisi Nedir?

Yatırımcılar ve tüccarlar, bir satın alma siparişi vermeden önce bir varlığın gücünü veya zayıflığını belirlemeye çalışmak için teknik ve temel analiz gibi çeşitli araçlar kullanırlar. Bazı analistler tarihler, çevrimler, matematik ve hatta astroloji gibi daha geleneksel olmayan yöntemler kullanırlar. Her yıl Kasım ayından itibaren varlıkların daha iyi performans göstereceği ve Mayıs ayı boyunca yatırımın geri dönüşü sağlayacağı ve takvim yılının diğer yarısına göre daha yüksek getiri sağlayacağı yönünde ortak bir teori bile var.

Bu teori, Cadılar Bayramı Etkisi, Cadılar Bayramı Göstergesi veya Cadılar Bayramı Stratejisi olarak adlandırılır ve kış ayları boyunca bir varlık satın almanın yatırımcıyı ödüllendireceğini belirtir. Tüccar veya yatırımcı, piyasa zamanlaması temelli stratejinin diğer yarısı olan “Mayıs ayında satış yapıp uzaklaşmaya” teşvik edilir.

Fakat bu Bitcoin pazarları için de geçerli mi? Bitcoin’in son boğa piyasasına dayanan 31 Ekim - 1 Mayıs arasındaki her bir dönemden elde edilen veriler, teorinin doğru olduğunu ama Bitcoin fiyat listelerinde sadece bir dönem bunun yaşandığını gösteriyor.

Coin360'tan elde edilen veriler Bitcoin / Dolar oranı Salı günü 9.500 Dolar’a ulaştıktan sonra bu seviyeyi tekrar tekrar kırmaya çalıştığını gösterdi. Ancak seviyenin kırılması zor görünüyor. Her 9,600 dolara yapılan her kırılma reddedildi.

Haberimizin hazırlandığı sırada, Bitcoin 9.430 dolar civarındaydı, ani bir düşüşün ardından 9.200 dolar seviyeleri görüldü.

Bitcoin İnişli Çıkışlı Bir Yol İzlemeye Devam Ediyor
Bitcoin'den İnişli Çıkışlı Hareketler

Çin’in blokchain teknolojisine olan bağlılığı konusundaki söylentiler, analistler arasında büyük bir tartışma oluşturmaya devam etti. Kripto para birimi politikası yetkililerin en son açıklamalarında yer almamış, bununla birlikte Bitcoin’in yükselişini körüklenmiştir.

Sosyal medyada, yorumcular hala daha fazla potansiyel olduğunu konuşuuyorlar.

“#Bitcoin bir kırılma noktası için zorluyor” denmekte. Popüler Twitter hesabı Crypto Rand Salı günü attığı bir tweet ile durumu özetledi.

“Son birkaç ay süren etkinliklerden sonra, portföyümde sadece bitcoin olması diğer kripto paraların olmasından çok daha iyi” diye ekledi. Son günlerde Bitcoin vadeli işlemleri için her zaman zirveye çıkan kurumsal ticaret platformu Bakkt, tüketici uygulamasının ve Starbucks ödeme ortaklığının 2020'nin ilk yarısında gerçekleşeceğini söyledi.

Bitcoin geçen haftaki kısa süreli yükselişin ardından yeniden 9.000 -9.400 dolar fiyat aralığında dalgalı bir seyir izliyor. Bir çok kişi oldukça uzun süren 10.000 doların altındaki bu durumun yakın bir zamanda yeniden yükselişle sonuçlanmasını bekliyor.

Analizcilerin büyük bir çoğunluğu bu kadar uzun süren küçük dalgalı hareketlerin yukarıya doğru bir pump ile sonuçlanacağından emin. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği elbette bilinmiyor. Yine bazı analizciler bu yükselmenin Çin tarafından yapılacağını düşünmekte. Bu da demek oluyor ki eğer 10.000 dolarlar seviyesine doğru bir yükseliş yaşanacaksa bu Türkiye saati ile gece 03:00'dan sonra Çin borsalarının harekete geçmesiyle olacak.

Ancak analistler her zaman doğru tahminlerde bulunamıyorlar. 2019 yılının sonu için beklenen fiyat 20.000 dolar seviyelerindeydi. Bakıldığında şu anda bu fiyattan son derece uzakta bir yerlerdeyiz. Fundstrat'dan Tom Lee "riskli" olarak nitelendirdiği bölgeden şu an itibariyle çıkıldığını ve boğa sezonuna geri dönüldüğünü söylüyor. Şu an için pek çok insan Bitcoin 'in yükselmesi umuduyla bekleyişlerine devam ederken 20.000 dolar seviyesinin önümüzdeki iki ay içinde görülmesi imkansız olarak değerlendirilmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.