Temmuz Ayında BitMEX 'den 524 Milyon Dolarlık Bitcoin Çekildi

Temmuz Ayında BitMEX 'den 524 Milyon Dolarlık Bitcoin Çekildi

Temmuz Ayında BitMEX 'den 524 Milyon Dolarlık Bitcoin Çekildi

BitMEX’den Temmuz ayı içinde yarım milyon dolardan fazla para kullanıcılar tarafından çekildi. Bu da şu anda BitMEX tarihinde bir rekor kırılması anlamına geliyor. BitMEX’in şu anda dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta. Bu borsayı diğer borsalardan ayıran önemli özellikleri de bulunuyor. Yine Temmuz ayı içerisinde 50.000’den fazla Bitcoin BitMEX üzerinde işlem gördü. İnsanların BitMEX’in tercih etmelerindeki en büyük sebep ise kaldıraçlı işlem yapılmasına olanak sağlaması.

Temmuz Ayında BitMEX 'den 524 Milyon Dolarlık Bitcoin Çekildi Temmuz Ayında BitMEX 'den 524 Milyon Dolarlık Bitcoin Çekildi

BitMEX Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu borsaya para yatıranların üzerinde en çok durdukları olay kaldıraç kullanarak karlarının yükselmesi. Diğer borsalara para yatırdığınızda Bitcoin’in yükselmesini bekler, yükselme gerçekleştiğinde ise bu Bitcoinleri bozdurarak kar elde edersiniz. Bitcoin yeniden düştüğünde de yeniden alış yapıp bu döngü içinde karınızı maksimuma getirmeye çalışırsınız. Oysaki BitMEX ’de Bitcoin’i düşükken alıp yükseldiğinde satmak yerine farklı bir strateji uygulanmakta. Bu strateji tıpkı forekste olduğu gibi kaldıraçlı şekilde yapılmakta.

Borsa üzerinde yaptığınız al-satlardan karlı çıkmak için bu işlemi yüksek meblağlarla yapmanız gerekiyor. Ancak sermayeniz az ise o zaman kaldıraç kullanarak işlem yapabiliyorsunuz. BitMEX borsasında tahmin etmeye çalıştığınız şey Bitcoin’in yükseleceği ya da düşeceği konusu. Bir başka deyişle Bitcoin düşse dahi bunu tahmin ederek kazanç sağlayabiliyorsunuz. Az parayla ve x100’e kadar kaldıraç uygulayarak kazancınızı yatırdığınız miktarın 100 katı şeklinde geri alma imkânınız mevcut. Dikkat edilmesi gereken konu ise yüksek kaldıraçta yatırdığınız paranın tamamına kaybetme riskinizin olması. Örneğin Bitcoin 10.000 doların üzerine çıkacak şeklinde bir tahminde bulunup paranızı yatırıyorsunuz. O anda Bitcoin 9500 dolar seviyelerinde. 100 kat kaldıraç seçiyorsunuz. Bunun anlamı Bitcoin 10.000 doların üzerine çıktığında yatırdığınız paranın 100 katını kazanmanız demek. Ancak kaldıraç oranı arttıkça kaybetme sınırının yükseleceğini unutmayın. Örneğin o anda Bitcoin 9500 dolar iken 9400’e indiği anda yatırdığınız parayı kaybediyorsunuz. 100 kat yerine 10 kat seçmiş olsaydınız kaybetme sınırı 8900 dolar olacaktı.

BitMEX Güvenli mi?

Dünya üzerinde 100 milyondan fazla üyesi olan borsanın merkezi Seyşeller’de. Tüm borsalarda olduğu gibi BitMEX ‘de de işlemlerine son verme olasılığı her zaman için mevcut. Ancak bu çok düşük bir ihtimal.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.