Starbucks’ta Bitcoin Devri Başlıyor

Starbucks’ta Bitcoin Devri Başlıyor

Kahve denince ilk akla gelen Amerikalı kahve dükkanı zinciri Starbucks 2020 yılından itibaren Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacak. Kripto para dünyasındaki insanların bir süredir adını duyduğu Bakkt ile yapılan anlaşma sonucunda 2020 yılında Starbucks’ta Bitcoin devri başlamış olacak.

Starbucks ile Bakkt arasında imzalanan anlaşmaya göre Starbucks mağazalarında Bakkt sistemini kullanmaya başlayacak. Bu anlaşmanın para karşılığında yapılan bir anlaşma olmadığı ve Starbucks önümüzdeki yıl mağazalarında Bitcoin kullanmak için Bakkt’tan önemli sayılabilecek bir hisse satın aldığı haberleri piyasaya düştü. Ancak ne kadarlık bir hisse alındığı şu anda açıklamış değil.

Starbucks’ta Bitcoin Devri Starbucks’ta Bitcoin Devri

30 Milyon Kullanıcı

Starbucks’ın şu anda sadece Amerika’da 30 milyon kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcılar mobil ödeme sistemiyle Starbucks’tan alışveriş yapıyorlar. Bu oran Apple Pay ve Google Pay’i arkasında bırakabilecek kadar yüksek bir oran. Bununla birlikte Amerika dışında yaşayan Starbucks müşterilerinin Bitcoin ile ödeme yapmak için biraz daha beklemeleri gerekecek. Zira bu sistem ilk olarak Amerika’da kullanılacak. Bir çeşit test aşaması da sayılan bu kullanımdan eğer gerçekten verim alınırsa dünya üzerindeki mağazalarda da bu uygulamaya geçilecek.

Starbucks’ta Bitcoin devri başlamasıyla birlikte artık insanlar mağazaya gittiklerinde ya da evlerine sipariş verdiklerinde direkt olarak Bitcoin ile ödeme yapabilecekler. Bu durum özellikle Starbucks gibi kalabalık ortamlarda ödeme işlemlerini inanılmaz şekilde hızlandırırken insanların sıra bekleme sürelerini de oldukça aşağılara indirecek. İlerleyen yıllarda bu uygulama ülkemize gelirse kolaylık mı yoksa zorluk mu çıkardığını daha net deneyimleme fırsatımız olacak. Onun öncesinde ise nasıl işleyeceği konusunda en azından ülkemiz adına bir şeyler söylemek güç. Çünkü Amerika’da bulunan pek çok Starbucks mağazasına göre ülkemizde bulunan mağazalarda bir standardizasyondan bahsetmek güç.

Starbucks’ta Bitcoin Devri Starbucks’ta Bitcoin Devri

Bakkt Nedir?

Bakkt başta Microsoft olmak üzere, Intercontinental Exchange ve birkaç şirketin oluşturmuş olduğu bir oluşum. Bu oluşuma son olarak hisse satın alarak Starbucks da dahil oldu. Bakkt ilk olarak 2018 yılının Ağustos ayında duyurulmuştu. 2018 Aralık ayında faaliyetlerine başlayacağı duyurulan Bakkt’ın faaliyete geçmesi birkaç kez ertelenmişti. Şimdi ise en son olarak 2019’un sonları olarak açıklandı.

Ethereum Mart Ayı analizine buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.