Stablecoin'ler küresel finansal sistem için bir tehdit!

Stablecoin'ler küresel finansal sistem için bir tehdit!

G7'den çıkan taslak rapora göre, “küresel istikrarlı paralar” küresel finansal sistem için bir tehdit oluşturuyor ve yasal, düzenleyici ve denetleyici riskler çözülene kadar piyasaya sunulmaları imkansız. G7 raporunun yazarları doğrudan Facebook ile gelen Libra dijital para projesinden söz etmemelerine rağmen, Libra’nın dahil edildiğini anlamak kolay.

Rapor dolaylı olarak Libra'yı kast ediyor. Rapor dolaylı olarak Libra'yı kast ediyor.

Libra gibi dijital paralar, Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklıdır, çünkü dolar ve euro gibi para birimleri olmayı amaçlamaktadır.

Belge, finansal faiz oranlarını belirlemek, rekabeti bastırmak ve kullanıcıların aniden dijital para birimine olan güvenlerini kaybetmelerine karşı, finansal istikrarı tehdit etmek de dahil olarak, bu tür küresel stabilcoin'lerin taşıdığı riskleri listeliyor.

Raporda “G7 yasal, düzenleyici ve denetleyici zorlukların ve risklerin doğru bir şekilde çözülmesinden önce stabilcoins başlatılmaması gerektiğine inanıyor ” diyor.

Libra ve benzeri kripto para dövizlerinin ve yatırımcılarının yasal belirsizliğinden kurtulması, tüketicilerin korunması ve madeni paraların, para aklama için kullanılamayacağı güvence altına alınması gerektiği belirtiliyor.

Belgenin hazırlanmasında merkez bankaları temsilcileri, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Finansal İstikrar Kurulu (FSB) yer aldı.

G20 maliye bakanlarına ayrı bir mektubunda , FSB başkanı Randal Quarls, tüm bu zorlukların “öncelikli bir mesele olarak ele alınması gerektiğini” belirtti.

BBC’ye göre, Libra rapor yazarlarının aklında olan tek proje değil. Örneğin, düzenleyiciler JPM Coin’e yani, finansal holding JP Morgan’a daha fazla dikkat edebilirler.

Hafta boyunca gelişen olaylarda Facebook Libra projesinin giderek yatırımcı kaybına uğrayacağını söylemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz günlerde Visa, Stripe, Mastercard ve e-ticaret devi eBay ödeme şirketleri Libra projesinden ayrıldı. Hemen sonra, Libra’nın küresel finansal sistem için bir tehdit oluşturduğu iddiası piyasaya sürülmeyi geciktirecek gibi gözükmekte.

Şuan için taslak rapora göre Facebook Libra projesi için şirketin güvenli ve emniyetli olduğunu kanıtlanana kadar devam etmemesi isteniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.