Spot Bitcoin ETF'leri: Piyasada Yaratacağı Etki Abartılıyor mu?

Spot Bitcoin ETF'leri: Piyasada Yaratacağı Etki Abartılıyor mu?

Kripto para piyasasında, Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanmasının etkilerine dair tartışmalar sürüyor.

Kripto para piyasasında, Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanmasının etkilerine dair tartışmalar sürüyor. Bazı uzmanlar, bu adımın piyasaya büyük miktarda para akışı sağlayacağını öne sürerken, diğerleri bu tahminlerin abartılı olduğunu düşünüyor.

Fred Krueger'in İddiaları ve Yüksek Beklentiler:

  • Krueger, 2021 boğa piyasası sırasında Bitcoin'e 10 milyar dolarlık bir para akışı olduğunu hatırlatarak, spot ETF'lerin onaylanması halinde piyasaya 100 milyar dolara kadar para akabileceğini öne sürdü.
  • Bitcoin arzının borsalardaki düşüklüğüne dikkat çeken Krueger, bu durumun Bitcoin fiyatını 10 kata kadar yükseltebileceğini belirtti.

James Seyffart'ın Realist Yaklaşımı:

  • Bloomberg analisti James Seyffart ise Krueger'in tahminlerini abartılı buluyor. Seyffart, "Altın ETF'leri ABD'de 2004'ten beri var ve burada yaklaşık 95 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Spot Bitcoin ETF'lerine bu kadar para akması, birkaç yıllık döneme yayılsa bile aşırı derecede uç bir başarı olur." dedi.
  • Seyffart, spot borsa yatırım fonlarına aktarılacak paranın bir kısmının mevcut özel ve uluslararası ürünlerden gelebileceğini düşünüyor.
  • Altın ETF'lerinin finans piyasalarında yarattığı demokratikleşme ve finansallaştırma etkisine karşın, Bitcoin ETF'lerinin benzer bir etki yaratıp yaratmayacağı konusunda şüpheli. Seyffart'a göre, Bitcoin'e yatırım yapmak isteyenler zaten yıllardır kolaylıkla bunu yapabiliyorlar.

Bu farklı görüşler, spot Bitcoin ETF'lerine ilişkin beklentilerin ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulatıyor. Piyasada yer alan yatırımcılar ve uzmanlar, bu yeni gelişmenin potansiyel etkilerini değerlendirirken farklı perspektifleri göz önünde bulunduruyorlar. Spot Bitcoin ETF'lerinin kripto para piyasasına etkisi, yalnızca zamanla netleşecek bir konu olarak kalmaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.