SEC, Dördüncü Bitcoin Vadeli İşlem ETF'sini Onayladı, Bitcoin Fiyatı Yükselecek mi?

SEC, Dördüncü Bitcoin Vadeli İşlem ETF'sini Onayladı, Bitcoin Fiyatı Yükselecek mi?

Birçok büyük oyuncu, spot Bitcoin ETF için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nda (SEC) lobi yapmaya devam ederken, SEC dördüncü Bitcoin vadeli ETF'sini onayladı . Ancak bu, önceki üç ETF'den farklıdır.

Bir ETF veya borsada işlem gören fon, hisse senedi ve emtia gibi menkul kıymet paketleri. Yatırımcılar, bu menkul kıymetlere doğrudan sahip olmadan maruz kalmak için bir ETF'nin hisselerini satın alabilirler. Bitcoin ETF'leri söz konusu olduğunda iki ana tür vardır: Bitcoin vadeli işlemleri ve Bitcoin spotu.

Bitcoin vadeli işlemleri, kripto para biriminin gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapan türev sözleşmelerdir. Spot fiyat, mevcut fiyattır ve doğrudan BTC'nin doğrudan saklaması ile ilgilidir.

Belirtildiği gibi, SEC, şimdiye kadar yalnızca mısır, buğday fiyatlarını takip eden mahsul fiyatı vadeli işlem fonları sunan Vermont merkezli bir şirket olan Teucrium Trading şirketinden dördüncü bir Bitcoin Vadeli İşlemler ETF'sini, yani Teucrium Bitcoin Vadeli İşlem Fonu'nu onayladı. soya fasulyesi ve şeker kamışı izlemektedir.

Teucrium, tümü geçen yılın sonlarında işlem görmeye başlayan Proshares (BITO), Valkyrie (BTF) ve VanEck (XBTF) fonlarından sonra onaylanan dördüncü Bitcoin ETF'sidir. Ancak, 1933 Menkul Kıymetler Yasası uyarınca yetkilendirildiği için fon diğerlerinden farklıdır.

Diğer üç fon, SEC'e göre güçlü tüketici korumaları sağlayan 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında yetkilendirilmiştir. Örneğin, SEC geçen yaz bir yatırımcı bülteninde, 1940 Yasası kapsamında düzenlenen fonların, 1933 Yasası kapsamında olmayan "önemli yatırımcı korumaları" - fon varlıklarının değerlemesini, likiditesini ve korunmasını yöneten kurallar  sağladığını söyledi.

Menkul Kıymetler Yasası kapsamında bir Bitcoin vadeli ETF'si onaylandığına göre, korumanın bir spot Bitcoin ETF için de yeterince güçlü olması gerektiği argümanı yapıldı. Bu, olası bir "gerçek" Bitcoin ETF'nin kapılarını açabilir ve bu da kripto pazarında büyük bir olumlu tepkiye neden olabilir. Ancak SEC'in böyle bir ETF'yi onaylamaya hazır olup olmadığı henüz belli değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.